izmama

Македонија

Измамник тврдел дека ќе купи кола, а ја разменил за стока во Арачиново

А1он
ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против A.M.(37) од с.Балин Дол, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, соопшти полицијата. „На 03.02.2021
Македонија

Гурбетџија во Шведска измамен за заем од 25.000 евра, сограѓанин од Дебар требало да му врати 35.000

А1он
54-годишен иселеник во Шведска по потекло од Дебар пријавил свој сограѓанин во полиција, тврдејќи дека бил измамен за 25.000 евра кои му ги позајмил во
Македонија

Скопјанец измамил кумановка: Му платила 810 евра за наводен паричен надоместок од државата

А1он
Кумановка пријавила во полицијата дека била измамена, платила 810 евра на скопјанец кој ѝ се понудил да ѝ обезбеди наводен паричен надоместок од државата, соопшти
Магазин

Американец се преправал дека е познат рапер, сега ќе лежи осум години затвор

А1он
53-годишниот Американец Вокер Вашингтон, од државата Џорџија, се преправал дека е еден од членовите на познатата рап група Ву Танг Клан, користејќи го тоа за
Македонија

Скопјанец зел „Мерцедес С350“ на проба, а потоа си го задржал без да плати

А1он
СВР Скопје поднесе кривична пријава против О.Ј.(42) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, информираат од МВР. „Пријавениот се договорил
Македонија

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, се „покрил“ со 5.000 службени евра

А1он
23-годишен скопјанец вработен во обложувалница во Лисиче доби кривична пријава откако со клуч извадил пари од апарати за видео лотарија (ВЛТ) и ги вложил во
Македонија

Измамници од затвор земале брзи кредити на име на охриѓанец

А1он
Двајца затвореници од Штип и од Свети Николе успеале да подигнат неколку брзи кредити, користејќи ги податоците на охриѓанец, кои претходно ги дознале преку измама.
Македонија

На тетовец му го украле „Туарегот“, во измамата помогнала нотарска помошничка

А1он
38-годишен измамник од тетовското село Желино успеал да одземе автомобил за кој требало да изврши градежни работи, без да ги изврши работите. Вработена во нотарска
Македонија

Приведен агентот за недвижности кој продаде ист стан на повеќе купувачи

А1он
Агентот за недвижности кој со капар од 32 илјади евра оштети повеќе купувачи, утрово е лишен од слобода. Единицата за економски и компјутерски криминал, по
Свет

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

А1он
Организаторот на една од најголемите финансиски пирамиди во светот Бернард Медоф почина денеска во затвор на возраст од 82 години, соопштија американските медиуми. Медоф издржуваше