izmama

Македонија

Измамничка од Бугарија се обидела да земе пари од две жени од Куманово и Свети Николе

А1он
Полицијата расчисти две кривични дела „измама“ извршени на 29.11.2023 и 10.12.2023 врз две жени од Куманово и Свети Николе и ќе поднесе кривична пријава против
Македонија

Апсења за измама во Прилеп: Осомничените фиктивно вработувале бремени жени и переле пари

Орце Костов
Денес од раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Управата за финансиска полиција
Македонија

(ВИДЕО) Дел од профилите кои регрутираат граѓани за големата интернет измама за пари веќе не се активни, струмичката СмартКлик пријавила злоупотреба на името

Александар Тодески
Многу луѓе ни кажаа дека името на нашата фирма е влезено во голема измама на интернет, сведочи Милан Савов од компанијата „СмартКлик“, чие име е
Македонија

(ВИДЕО) Масовна измама на интернет во Македонија, се нуди брза заработка

Александар Тодески
Голема измама на интернет кружи во Македонија. Се врбуваат луѓе од земјава за да добиваат пари, само со заследување на YouTube канали, со што се
Свет

Измамниците во Франција на старите лица им наплаќале од 300 до 2.100 евра за уништување на бубачки

А1он
Француската полиција уапсила двајца мажи осомничени дека продавале услуги за уништување на бубачки на постари лица за големи суми пари иако услугата не им била
Македонија

Маж кој се претставувал како полициски инспектор сакал да измами седум семејства од Свети Николе

А1он
Вчера во периодот од 20 до 23.32 часот во полициската станица во Свети Николе биле пријавени седум измами во обид. Според пријавеното, едно лице, кое
Македонија

Костовски: Поранешен вработен во МВР мамел граѓани дека ќе изврши отуѓување на државно земјиште на Општина Бутел

А1он
Од Општина Бутел информираат дека градоначалникот Дарко Костовски поседува информации дека лицето Николче К. (поранешен вработен во МВР) со лажни документи и фалсификувани потписи успеал
Македонија

Милошоски го спасија измените на кривичниот законик: Нема да одговара за злоупотреба на службена положба во „Моќник“

Орце Костов
Кај десет од обвинетите во предметот „Моќник“ во кој обвинети се и пратеникот Антонио Милошоски и неговиот татко, Јавниот обвинител изврши преквалификација на кривичното дело
Македонија

Граѓани добивале покани за суд за дела како порнографија и педофилија: МВР предупреди дека е измама

Орце Костов
Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во која
Македонија

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов
Управата за извршување на санкции изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените лица Тони Денковски и Јанко Јаневски