izmama

Македонија

Фотографии од доктори се користат за лажни реклами: Лекарска комора бара итна реакција од МВР и Обвинителство

Орце Костов
Лекарската комора на Република Северна Македонија јавно бара од Основното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи итно да постапуваат и да ја спречат злоупотребата
Македонија

Измамничка „олеснила“ тројца познаници за 1.200 евра

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Х.Д.(40) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „измама“. Според МВР, пријавената, во 2022 година
Македонија

Tетовец е измамен од вработен во туристичка агенција

А1он
МВР извести дека синоќа 26-годишник од тетовско село пријавил дека бил измамен од вработен во туристичка агенција. Според пријавеното, на 18.5.2023 тие телефонски се договориле
Македонија

Гостиварка останала без пари: Измамничка за 1.700 евра и ветила виза за европска држава

А1он
Полицијата извести дека во ОВР Гостивар, 32-годишна жителка на гостиварско село пријавила дека во текот на 2022 година била измамена од А.А.(31) од Тетово. Жртвата
Свет

Швеѓанец го чувал трупот на својата пријателка во замрзнувач и продолжил да ја прима нејзината пензија

А1он
55-годишен Швеѓанец е обвинет за измама и фалсификување евиденции затоа што ја ставил својата мртва пријателка во замрзнувач и ја искеширал нејзината пензија. Шведското обвинителство
Македонија

Нотар и адвокат вмешани во измама: За продажба на возило направиле неколку лажни документи

А1он
МВР поднесе кривична пријава против А.М. (50) од Тетово, поради постоење основано сомнение дека сторил четири кривични дела, и тоа: „фалсификување исправа“, „употреба на исправа
Свет

Маж од САД 33 години ја криел смртта на мајка си и на тој начин заработил повеќе од 830.000 долари

А1он
Маж од Калифорнија призна дека ја прикривал смртта на својата мајка повеќе од три децении за да може да ја наплати нејзината социјално осигурување и
Македонија

Семејство од Скопје повторно е измамено: Лажен полицаец им вети дека ќе им среди работа, ги прелажа па исчезна

А1он
МВР извести дека 36-годишен скопјанец пријавил дека тој, неговиот татко и неговиот брат биле измамени од едно лице. Според пријавеното, на почетокот на април оваа
Македонија

Вработен во „Национални шуми“ со измама и фалсификувани документи заработи над 100.000 евра

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Ѓ.Д.(45) од Берово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена