izmama

Свет

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

А1он
Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори на
Македонија

Скопјанец измамил 18 граѓани – им ги купил колите преку неактивни фирми и не им ги платил

А1он
Во Кривичниот суд во Скопје со сведочење на двајца оштетени продолжи рочиштето за измама во предметот каде што биле измамени 18 граѓани кои ги продале
Македонија

Кривична пријава за велешанец осомничен за компјутерска измама

А1он
Кривична пријава за компјутерска измама ќе биде поднесена против 35-годишниот Т.А. од Велес, кај кој при претрес е најдена опрема користена за нелегални активности. Поради
Македонија

Кавадарчанец пријавил измама, платил за работа во Германија, а работа не добил

А1он
Кавадарчанец пријавил измама, платил околу 300 евра за да му обезбедат работа во Германија, а работа не добил. Оваа информација за МИА ја потврди Димитар
Македонија

Информатичко-форензичка лабораторија во УЈП

А1он
Управата за јавни приходи денеска ќе ја промовира информатичко-форензичката лабораторија, како значајна алатка за поефикасна превенција, откривање и санкционрирање на даночните затајувања и измами. Во неа
Македонија

11 тетовци обвинети за измама при наплати на штети од сообраќајки

А1он
СВР Тетово поднесе криивчна пријава против 11 лица од Тетово и околините села кои учествувале во местење на сообрќајни несреќи и незаконска исплата на оштета