makedonija

Македонија

Советник во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците дел од криминалната група на Шеваљ Муареми

Советникот во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците, Севдаир Азири е дел од меѓународната криминална група на чие чело бил Шеваљ Муареми е помеѓу шестмината
Македонија

(ВИДЕО) Криминална група вршела убиства и набавувала кокаин од Латинска Америка – Спасовски вели: Ќе се зачудите кој се е вмешан

Александар Тодески
Во текот на денот ќе бидат поднесени кривични пријави против 16 лица кои учествувале во меѓународна организирана криминална група со седиште во Македонија, кажа министерот
Македонија

Груби: Русија ни носи проблеми и неволја, САД ни помага во проекти потребни за граѓаните

Александар Тодески
Треба да направиме разлика, дали сакаме европска Македонија или проруска Македонија, рече вицепремиерот Артан Груби на денешното пуштање во употреба на реновираниот дел на Клиниката
Македонија

Врховен потврди: Зградата на ССМ е одземена по пресуда во корист на државата

А1он
Врховниот суд денеска соопшти дека на 9.11.2023 година донел пресуда за предметот РЕВ 1-77/22, во кој тужител е Македонија против тужениот Сојузот на синдикатите на
Економија

Почна изградба на логистичко-дистрибутивен центар „Лидл“

А1он
Почна изградбата на логистичкиот и дистрибутивен центар „Лидл“ во индустриската зона Речица во Куманово. Инвестицијата е 80 милиони евра и ќе отвори повеќе од 150
Македонија

По Груби и Османи впери прст кон Русија: Користи дезинформации да го забави пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ

А1он
Откако вчера вицепремиерот Артан Груби обвини дека Русија се мешала во Македонија во секој сегмент, а рускиот претседател Владимир Путин сакал да ја дестабилизира Македонија
Македонија

Србин се обидел да влезе во Македонија со фалсификувани бугарски документи

А1он
На 19.01.2024 во 10.20 часот на Граничен премин Табановце, полициски службеници го лишиле од слобода Д.М.(53) од Република Србија. При пасошка контрола и проверка, тој
Македонија

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он
По утринскиот метеж кога се чекаше и до два часа, на граничен премин Делчево за излез од Македонија кон Бугарија во моментот состојбата е нормализирана