makedonija

Македонија

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира

А1он
Иако не е услов за членството на Северна Македонија во НАТО се отвораат прашања околу безбедноста и кинеското влијание во развојот на 5Г мрежата и
Регион

Илир Мета и Талат Џафери одблизу следеа спасувачка акција во Драч

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во
Македонија

Заев – Курти: Добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу двете земји се од исклучително значење за Западен Балкан

А1он
Добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу Северна Македонија и Косово се од исклучително значење за Западен Балкан и за секоја земја во регионот
Uncategorized

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи,
Македонија

Поранешни и сегашни ЕУ и НАТО дипломати: Северна Македонија во последните две години стана извозник на стабилност и демократија

А1он
Со денешната последна сесија на „Охридски дијалог“ на која учествуваше министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска и советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане
Регион

Коѕијас: Владата го поткопува Договорот од Преспа

А1он
Владата го поткопува Договорот од Преспа, а потоа како изговор се повикува на негативните резултати од сопственото поткопување, коментира поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос
Македонија

Спасовски – Мустафа: Северна Македонија произведува стабилност и мир во Западен Балкан

А1он
=Заедничка оперативно тактичка показна вежба „Плен“ во полицискиот центар „Ѓорче Петров“ денеска изведоа единици од СВР Скопје, Одделот за специјални полициски операции, Одделот за воздухопловни
Македонија

Џафери: Меѓународниот правен поредок – превенција за спорови меѓу државите

А1он
Меѓународниот правен поредок, заснован на сеопфатна правно обврзувачкa глобална рамка е насушна потреба која произлегла од потребата од превенција на идно настанување на правни спорови