makedonija

Македонија

Ескобар: Македонија треба веднаш да стане членка на ЕУ

А1он
Северна Македонија треба да биде полноправен кандидат и веднаш да стане членка на Европската Унија. Северна Македонија е многу цврст партнер, билатерално и во мултилатералнои
Македонија

Дијаспората незаинтересирана за гласање во Македонија: Досега пристигнати 209 пријави

Дијаспората е незаинтересирана да гласа на изборите во Македонија, барем според досегашниот број на пријави. До Државната изборна комисија, досега пристигнале 209 пријави, од кои
Македонија

Османи од Минхен: На овие избори граѓаните ќе се одлучат за Европа или Русија

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на Минхенската безбедносна конференција се обрати на панелот „Иднината на Западен Балкан – предизвици и можности за
Македонија

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески
Предлог измените за законот за игри на среќа кои претседателот Стево Пендаровски не ги потпиша и ги врати во собраниска процедура не упатуваат на законодавството
Македонија

Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

А1он
Министерството за надворешни работи на соседна Грција со официјален допис го активира Преспанскиот договор со кој после 12.02.2024 македонските документи со „Република Македонија“ стануваат неважечки.
Економија

Повеќе од половина Македонци немаат пари за одмор

А1он
Над половина од Македонците не можат да си дозволат годишен одмор, покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, базирана на податоци на Евростат. Еднонеделен годишен одмор
Македонија

Советник во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците дел од криминалната група на Шеваљ Муареми

Советникот во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците, Севдаир Азири е дел од меѓународната криминална група на чие чело бил Шеваљ Муареми е помеѓу шестмината
Македонија

(ВИДЕО) Криминална група вршела убиства и набавувала кокаин од Латинска Америка – Спасовски вели: Ќе се зачудите кој се е вмешан

Александар Тодески
Во текот на денот ќе бидат поднесени кривични пријави против 16 лица кои учествувале во меѓународна организирана криминална група со седиште во Македонија, кажа министерот
Македонија

Груби: Русија ни носи проблеми и неволја, САД ни помага во проекти потребни за граѓаните

Александар Тодески
Треба да направиме разлика, дали сакаме европска Македонија или проруска Македонија, рече вицепремиерот Артан Груби на денешното пуштање во употреба на реновираниот дел на Клиниката
Македонија

Врховен потврди: Зградата на ССМ е одземена по пресуда во корист на државата

А1он
Врховниот суд денеска соопшти дека на 9.11.2023 година донел пресуда за предметот РЕВ 1-77/22, во кој тужител е Македонија против тужениот Сојузот на синдикатите на