tetovo

Македонија

Казни за 43 возачи кои возеле со брзина над дозволената во Тетово

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека биле спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на
Култура

Колективна изложба со дела создадени на меѓународната уметничка колонија на Попова Шапка

А1он
Во просториите на Уметничката галерија во Тетово од вчера се поставени уметничките дела кои беа создадени во рамки на „Меѓународната уметничка колонија 2021“ која изминатите
Култура

Јубилејно 10. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Тетово

А1он
Во Тетово утре ќе почне да се одржува јубилејното десетто издание на Интернационалниот филмски фестивал во Тетово – ТИФФ ОДА (TIFF ODA). Свечено отворање ќе
Uncategorized

Хасани: Тетово го достигна пикот, не треба да се претерува со дополнителни мерки

А1он
Заменикот-министер за здравство Илир Хасани деновиве учествува на сите состаноци кои ги има кризниот штаб за Општина Тетово, а на средба со новинарите истакна дека
Македонија

24 возачи возеле дури над 50 километри на час над дозволеното во Тетово

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека 39 возачи од Тетово се санкционирани откако полициски службеници од СВР Тетово спровеле засилена акциска контрола за санкционирање
Македонија

Десет пациенти болни од Ковид 19 починаа во изминатите 24 часа во тетовската болница

А1он
Десет пациенти болни од Ковид 19 починаа во изминатите 24 часа во тетовската болница. – Бројката на лица кои барале преглед или контрола е 245
Македонија

Заболени од ковид и меѓу медицинскиот персонал од болницата во Тетово

А1он
Како во претходните бранови на голем број заразени со Ковид-19, и сега има медицински лица од тетовската клиничка болница кои се болни поради коронавирусот. За
Македонија

Бактерии и опасности од болести ги демнат тетовци поради куповите смет

А1он
Куповите смет оставени на земја околу преполните контејнери, кои се карактеристична слика за Тетово, особено годинава и во летниот период со високи температури, претставуваат голема
Македонија

Забрана за одржување на свадби и прослави на затворено во Тетово, предлага Комисијата за заразни болести

А1он
Министерот за здравство д-р Венко Филипче на утринска координација со членови на Комисијата за заразни болести разговараа за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија
Македонија

Во Тетово со Ковид-19 се заразени цели семејства, има случаи на заболени и по вторпат

А1он
За само еден месец од регион со спорадични случаи Тетово е во фаза на широко распространета трансмисија на Ковид-19, оценуваат од епидимиолошката служба при тетовскиот