Македонија

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

МВР го потврди идентитетот на починатиот планинар на Пелистер. Се работи за скопјанецот С.А. (76) за кој се верува дека починал од срцев удар на
Македонија

Објава за киднапери на деца направи паника – МВР демантира, ниту едно дете не е одземено, веста е лажна

Анита Петровска Рајковиќ
На социјалните мрежи ноќеска масовно се споделуваше фотографија за наводни киднапери на деца кои се движат низ Македонија. Кружеа драматични апели да внимавате на децата,
Регион

Почина глумецот Жарко Лаушевиќ – по долга борба со тешката болест

Жарко Лаушевиќ почина по долго боледување. Имаше 63 години. Роден е на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Гимназијата ја посетувал во Подгорица и на
Македонија

МВР потврди: 55 годишна е жената која падна од терасата на ГТЦ

Анита Петровска Рајковиќ
55 годишна е жената која претпладнево падна од тераса во ГТЦ. Случајот го потврди и МВР. – Денеска (14.11.2023) околу 10.05 часот во СВР Скопје
Македонија

Жена се фрли од терасата на ГТЦ – момче се обидело да ја спречи, но не успеало

Анита Петровска Рајковиќ
Женско лице претпладнево се фрлило од терасата на Градскиот трговски центар. Очевидци велат дека жената стоела на работ и изгледало како да се премислува, но
Македонија

Како новороденчето добило сепса – Вонреден инспекциски надзор во прилепската болница по смртта на бебето

Анита Петровска Рајковиќ
Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе изврши вонреден инспекциски надзор во прилепската болница по смртта на новороденчето старо десетина дена. Според информациите детето починало од
Македонија

Еврејската заедница во Македонија потврди, 19 годишната девојка киднапирана од Хамас има македонско потекло

Анита Петровска Рајковиќ
Наама Леви, 19-годишна девојка со потекло од Македонија, била киднапирана на 7 октомври при упадот на припадниците на Хамас во Израел. Информацијата ја потврди Рашел
Македонија

Изгорено грло, повраќале крв откако испиле флаширани пијалоци во Хрватска – ги има ли и во Македонија?

Случај со можно труење со киселина во пијалокот вчера ја разбранува хрватската јавност.Шест нови пациенти се затруени и лежат во болница поради газиран сок во
Македонија

Напаѓат полицајци, а минуваат неказнето: Независниот синдикат бара зголемување на казните

Денес до сите пратенички групи во Собранието на Република Македонија, Синдикатот на полиција во Македонија СПМ, достави предлог за измени на членовите 382 и 383
Македонија

Полицајци го тужат МВР – ги оставиле без осигурување цела година

Синдикатoт на полиција на Македонија поднесе кривична пријава против неколку високи функционери, но и против МВР како институција, затоа што не уплаќале за животно осигурување