Видео Македонија СКЕН

Проверете си: „Телеком“ ги зголеми сметките, а рокот од 30 дена да реагирате истекува за некој ден

Анита Петровска Рајковиќ
„Телеком“ од 1 октомври ги зголемува цените на пакетите за интернет и ТВ, известување за ова имало на сметките за последниот месец. Со ситни букви
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Трошат наши пари, а за отчет како да им брцаш в џеб – Политичарите сè поарогантни

Анита Петровска Рајковиќ
Секоја година милијарди евра, ваши – наши, пари од граѓаните ги трошат политичарите поставени на чело на институциите. Тоа се пари на граѓаните за кои
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Сè повеќе измамени граѓани – „Скен“ ги открива сценаријата што ги користи „Ало, мафијата“

Анита Петровска Рајковиќ
Организираните измами земаат сè поголем замав и минуваат граници. Само годинава во Македонија има над 20 случаи на измамени граѓани преку телефон. Измамниците се и
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Видео Свет СКЕН

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ
Војната во Украина пред ескалација. Светот е на нога и загрижен по најавите на Путин дека е подготвен да употреби и нуклеарно оружје. Зошто сега
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Се враќа ли Груевски во белата палата – ќе го пречека ли Данела?

Анита Петровска Рајковиќ
Пукна љубовта меѓу Данела Арсовска и оние што ѝ обезбедија победа на локалните избори – ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски. Што се крие зад овој судир –
Видео Македонија СКЕН

Скен: Кило грозје колку една кеса – Скапо вино, евтино грозје, а трудот на лозарите ЏАБЕ!

Анита Петровска Рајковиќ
Иако помпезно се најавуваше дека оваа година трудот на лозарите ќе се исплати – на терен не е баш така. Лозјето остана да скапува на
Видео Свет СКЕН

Скен: Животот на една кралица – сведок на бурна историја, највлијателна жена во светот

Анита Петровска Рајковиќ
Девојката која не требаше да стане кралица, а го посвети целиот свој живот (70 години) во јавна служба на нејзиниот народ. Секогаш достоинствена, никој никогаш
Видео Свет СКЕН

„Скен“: Мистериозна смрт, убиени жени и деца, самоубиства – 10 руски тајкуни починаа годинава

Анита Петровска Рајковиќ
Над 10 руски олигарси починаа од почетокот на 2022 година. Повеќето од нив богатството го стекнаа со нафта и гас. Меѓу починатите под мистериозни околности
Видео Македонија СКЕН

Скен: Пијани лекари, погрешни дијагнози, спори судови – има ли одговорност за лекарски грешки?

Анита Петровска Рајковиќ
25-годишното момче од Берово почина од заб, 7-годишниот Агуш од Прилеп остана без рака поради обична скршеница, анестезиолог под дејство на алкохол дошол на работа,