(ВИДЕО) Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника – никој не го санирал две години

Од:

Потпорниот ѕид на улицата која минува над Клиничкиот центар, над Детската клиника, се сруши. Информацијата ја потврди и Центарот за управување со кризи ЦУК.

За овој ѕид ЦУК алармираше уште пред една година дека постои ризик да се сруши и алармираше до институциите и до Министерството за здравство да го санираат.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов кажа дека од нивна страна веднаш биле известени Министерството за здравство, Градот Скопје и општината Центар, како и МВР за да преземат мерки за да се заштитат животот и здравјето на граѓаните.Но денес добиле пријава дека дел од зидот се урнал, а дел од зидот завршија на улицата.

„Неколку граѓани пријавија дека потпорниот ѕид над Клиниката за Детски болести е во лоша состојба. Од наша страна беа известени сите надлежни институции, за преземање на сите потребни мерки. После 1,5 година не е преземено нешто, и наутро добивме пријава дека дел од овој ѕид е срушен, а прашање е кога ќе се сруши и останатиот дел од ѕидот. Затоа апелираме до сите да се зафатат со оваа опасност за граѓаните. Може да дојде и до рушење на дел од улицијата, по што можна е поголема трагедија. Од страна на ЦУК во повеќе наврети е инвертернирано, односно се испратени дописи. Затоа апелираме за итна координација и итно надминување на оваа опасност“, рече Стојанче Ангелов, директор на ЦУК.

Центарот за управување со кризи информира дека е накосен целиот потпорниот ѕид на Детската клиника во Клинички центар. Дополнителен проблем се и подземните води. Доколку зидот не се санира постои ризик целиот да се урне, да оштети автомобили кој се паркирани веднаш до зидот. Од едната страна на ѕидот има паркинг, а од другата е улица „Белградска“.

 

Би можело да ве интересира

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

ЦУК: Активни се 13 пожари, изминатото деноноќие имаше 24 пожари на отворено

(ВИДЕО) 18 пожари горат во земјава: активни се сите хеликоптери и авиони, доаѓа помош и од Романија

Катерина Ѓуровски

Се очекува „Ер трактори“ да се вклучат во гаснењето на пожарот на Огражден, на границата со Бугарија

A1on

Спасувачка акција за три 16-годишни момчиња заробени на островче на надојдената Треска

Предраг Петровиќ

Лифтот со екипата на Итна помош паднал од втор кат во подрум, тројца повредени