granica

Економија

„Се тресеме на граница како најголеми криминалци“: Државата казнува превозници за лиценца која ја нема во закон

Орце Костов
На комбињата со кои се врши превоз на патници при секое напуштање на земјава или влегување во земјава на македонските гранични премини, службите им бараат
Македонија

(ВИДЕО) Стоп за Бугарите кои ја чествувале Мара Бунева: Не сум тргнал да убијам никого во Скопје

Орце Костов
Тројца бугарски државјани по расправијата со македонските полицајци беа приведени од полицијата на граничниот премин Деве Баир, а на дел од останатите не им беше
Македонија

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

Тоа што се случува на граничните премини со  Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето
Македонија

ВИДЕО: Името си го продадовте за пет чрвени – Нервоза и пцовки од Бугарите кон полицајците на Деве Баир

Анита Петровска Рајковиќ
Нервоза, пцовки и кавга со македонските полицајци – ова е сликата на граничниот премин Деве Баир повеќе од два часа. Бугарите кои чекаат на Деве
Македонија

На Богородица и Табановце се чека околу еден час за влез во државата

А1он
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, известува АМСМ. На граничните премини Богородица и Табановце има задржување од околу 1
Македонија

На „Табановце” се чека околу 40 минути, на „Богородица” половина час

А1он
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини вечерва е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила на ГП „Табановце”, времето на чекање за
Македонија

На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена
Македонија

Српските цариници на границата со Македонија запленија над 100.000 евра

А1он
Во текот на изминатите неколку дена, српските царински службеници во соработка со полицијата на граничните премини Прешево и Прохор Пчињски со Северна Македонија спречија два
Македонија

Запленета дрога во возило на МВР на албанско-црногорската граница

А1он
Дрога е запленета вчера на црногорскиот граничен премин Сукобин во автомобил со регистерски таблички од Македонија, кој се движел од правец на Албанија кон Црна
Македонија

Отсега и за излез од Македонија ќе биде потребен ПЦР тест или вакцина за оние кои немаат прележано Ковид-19

А1он
Владата на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021