kinezi

Македонија

Пет Кинези илегално влегле во Македонија –добија парична казна, депортација и забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ
Петмина кинески државјани биле фатени од граничната полиција, која патролира долж границата со Грција. По проверка на нивните документи, полицијата увидела дека илегално ја минале
Економија

Наместо казна, Кинезите добија уште една шанса од Владата да го довршат автопатот за Охрид

Орце Костов
Владата, на денешната седница, ја разгледа и усвои и Информацијата за Договорот за изградба на автопат А2, делница Кичево – Охрид. Потврдено е дека изградбата
Економија

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов
Во декември 2022 година министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и премиерот Димитар Ковачевски на заеднички настан најавија асфалтен бум и отворање на автопатот
Регион

Њујорк Тајмс: ФБИ ги истражува тајните акции на кинеската полиција во Србија

А1он
Приказната за злогласните кинески полициски пунктови лоцирани ширум светот, со задача да ги принудат своите граѓани да се вратат во својата земја, ја заинтригира јавноста
Свет

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он
Припадници на безбедносните сили убиле најмалку тројца напаѓачи кои отвориле оган врз хотел во Кабул, популарен меѓу кинеските државјани, изјави портпаролот на авганистанската администрација со
Свет

Во Европа расте стравот дека кинеските шпиони сè поголема закана од Русија

А1он
Во Европа расте стравот дека кинеските шпионски и контраразузнавачки служби претставуваат сè поголема закана за Европа, дури и поголема од онаа што доаѓа од Русија.
Свет

Хакери тврдат дека украле податоци за милијарда Кинези

А1он
Хакери тврдат дека поседуваат лични информации од шангајската полиција за околу милијарда кинески граѓани, што според технолошките експерти, доколку е вистина, би било едно од