Двајца странци уапсени на граница – еден возел со фалс германска дозвола, а другиот со украдено возило

Од:

Двајца странски државјани, едниот српски државјанин, а вториот од Албанија, се уапсени на граничните премини во Македонија. Српскиот државјанин возел со фалс германска дрзвола, а албанскиот државјанин управувал автомобил со италијанска регистрација кое било барано од Интерпол како украдено возило.

На 8.5.2024 во 11 часот на Граничниот премин Табановце, полициски службеници го лишиле од слобода Ќ.Х.(26) од Република Србија, затоа што при пасошка контрола и гранични проверки било констатирано дека на увид приложил фалсификувана германска возачка дозвола.“

На 8.5.2024 во 18.10 часот на Граничниот премин Долно Блаце, полициски службеници го лишиле од слобода И.Е.(35) од Република Албанија, затоа што при гранична проверка било констатирано дека патничкото возило „мини купер“ со италијански национални ознаки, кое го управувал, е евидентирано во оперативната евиденција по барање на Секторот за меѓународна полициска соработка – Интерпол. “

Двајцата се предадени на полициски службеници од СВР Скопје и Куманово за понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница

Уапсена 19 годишна девојка во Карпош – Апсења и на Бит Пазар ноќеска

Грција воведе жестоки сообраќајни казни: 1500 евра за пушење во возилото доколку во него има дете под 12 години

Орце Костов

ВИДЕО: Уапсен најдобриот голфер на светот

Предраг Петровиќ

Кочанчанец удрил девојка со пиштол и дивеел во кафеана – уапсен е

Анита Петровска Рајковиќ

Гужва за влез во Грција: На Богородица се чека по еден час

А1он