polska

Свет

Полскиот министер за земјоделство, револтиран од цените на украинските житарки, поднесува оставка

А1он
Полскиот министер за земјоделство Хенрик Ковалчик поднесе оставка поради украинските цени на житото, пишува Ројтерс. Полска сака Европската унија да ги искористи сите расположливи средства
Свет

Зеленски пристигна во Полска

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во посета на Полска. Ова го потврди советникот на полскиот претседател Анджеј Дуда. „Посетата ќе се одржи на покана на
Свет

Полјак го ископал телото на мајка му од гробот и го чувал на кауч 13 години

А1он
Полската полиција пронашла мумифицирано тело на неговата мајка во куќата на 76-годишен маж во градот Радлин на југозападот на земјата. 76-годишниот Маријан Л. е обвинет
Спорт

Полска нема да дозволи да се натпреваруваат руски и белоруски спортисти

А1он
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека учеството на руски и белоруски спортисти на меѓународни спортски настани организирани од Полска ќе биде забрането, дури и
Свет

Белорусија: Полска задржува возила на граница и ги прекршува договорите

А1он
Минск ја обвини Варшава дека намерно го забавува движењето на камиони и автомобили во Европската унија на нејзината граница, велејќи дека Варшава не ги спроведува
Свет

Полски амбасадор: Ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војна

А1он
Јан Емерик Рошишевски, полскиот амбасадор во Франција, во интервју за француската телевизија LCI изјави дека може да се појави ситуација во која Полска ќе мора
Свет

Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

А1он
Одлуката на Полска да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина е „суверена одлука“ на таа земја, која нема да го охрабри американскиот претседател Џо Бајден
Свет

Син на полска политичарка се самоуби откако медиумите открија дека бил жртва на педофил

А1он
Право и правда (ПиС), владејачката партија во Полска, се најде на удар на критики поради смртта на 15-годишниот син на опозициска пратеничка, кој се самоуби
Свет

Русија го прекина протокот на нафта кон Полска

А1он
Русија го запре протокот на нафта во Полска преку нафтоводот Дружба, објави денеска Даниел Обајтек, извршен директор на полската рафинерија ПКН Орлен. „Ефикасно ги обезбедуваме
Свет

ВИДЕО: Полска и ги предаде на Украина тенковите Леопард

А1он
Првите полски тенкови Леопард 2 и официјално беа испорачани во Украина, објави Јуан Мекдоналд од Новиот глас на Украина, кој објави видео од предавањето на