polska

Свет

(ВИДЕО) Руски амбасадор сакаше да положи венец, Полјаци го запреа и го навредуваа

А1он
Проукраински активисти го спречија рускиот амбасадор во Полска да положи венец пред мавзолејот на советските војници во Варшава, додека Русија ја слави победата над нацистичка
Свет

ВИДЕО: Полска конфискуваше руско училиште во Варшава, реагираше Русија

А1он
Полска денеска соопшти дека ја конфискувала руска училишна зграда во Варшава и дека зградата сега ќе биде во сопственост на градот, соопшти Министерството за надворешни
Свет

Остатоци од „неидентификуван воздушен воен објект“ се пронајдени во Полска

А1он
Остатоци од „неидентификуван воздушен воен објект“ се пронајдени во северна Полска, во близина на градот Бидгошча, соопшти полското Министерство за одбрана и министер за правда.
Свет

Британец се отрул со алкохол и починал во ноќен клуб: Испил 22 пијалоци за 90 минути, колабирал па го ограбиле

А1он
Британец починал од труење со алкохол откако за само 90 минути испил 22 пијалоци додека бил во посета на полски стриптиз клуб. 36-годишната жртва пристигнала
Свет

Полска почна да гради ѕид кон Русија, ќе се постават 3.000 камери за надзор

А1он
Полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински објави дека Полска почнала со изградба на „современ“ ѕид долж копнената граница со Русија долга 199 километри, пренесува
Свет

Вистински Ханибал Лектор: Убил жена и ја распарчил со моторна пила – „Најлошото што го видовме беше во ранецот“

А1он
Случајот за „полскиот Ханибал Лектор“ повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста откако Кајетан Познански побара сослушување поради пресудата донесена во 2016 година.
Свет

Полскиот министер за земјоделство, револтиран од цените на украинските житарки, поднесува оставка

А1он
Полскиот министер за земјоделство Хенрик Ковалчик поднесе оставка поради украинските цени на житото, пишува Ројтерс. Полска сака Европската унија да ги искористи сите расположливи средства
Свет

Зеленски пристигна во Полска

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во посета на Полска. Ова го потврди советникот на полскиот претседател Анджеј Дуда. „Посетата ќе се одржи на покана на
Свет

Полјак го ископал телото на мајка му од гробот и го чувал на кауч 13 години

А1он
Полската полиција пронашла мумифицирано тело на неговата мајка во куќата на 76-годишен маж во градот Радлин на југозападот на земјата. 76-годишниот Маријан Л. е обвинет
Спорт

Полска нема да дозволи да се натпреваруваат руски и белоруски спортисти

А1он
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека учеството на руски и белоруски спортисти на меѓународни спортски настани организирани од Полска ќе биде забрането, дури и