kuleba

Свет

Украина: Рускиот напад на Донбас е најголемата офанзива во Европа по Втората светска војна

А1он
Руската офанзива во Донбас, регион во источна Украина, е „најголемата офанзива на европско тло од Втората светска војна“, објави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј
Свет

Кулеба: Немаме друг избор освен да победиме во војната, не даваме ниту педа за нашата земја

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека неговата земја нема друг избор освен да победи во војната бидејќи исклучува можни отстапки за Русија
Свет

САД испраќаат уште оружје и друга помош во Украина

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека се сретнал со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Берлин и дека „повеќе оружје и друга
Македонија

Османи се сретна со Кулеба во Берлин: Осуда за инвазијата и особено за бруталните убиства на цивили

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, на маргини на неформалниот НАТО Министерски состанок во
Свет

Кулеба: Почнува траснформацијата на украинските оружени сили според стандардите на НАТО

А1он
Украина влегува во нова фаза и ги прилагодува своите воени единици на оружје според стандардите на НАТО, соопшти денеска министерот за надворешни работи на Украина,
Свет

Кулеба по интервјуто на Лавров: Москва го претчувствува поразот

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба смета дека руското ширење страв е знак на слабост. Русија ја изгуби „последната надеж дека ќе го оттргне
Свет

Кулеба: Шлемовите и панцирите се важни, ќе умреме заштитени

А1он
Немаме јасен одговор за давање воена помош, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој по вторпат во последните два дена е во бугарскиот