Османи се сретна со Кулеба во Берлин: Осуда за инвазијата и особено за бруталните убиства на цивили

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, на маргини на неформалниот НАТО Министерски состанок во Берлин.

dobivaj vesti na viber

Во фокусот на разговорите беа европските перспективи на двете држави, особено од аспект на импликациите на војната во Украина за безбедноста и стабилноста на европскиот континент и пошироко.

„Европа и светот се соочени со исклучителни надворешно-политички и безбедносни предизвици од геополитички аспект и наједноставниот пат за демонстрирање на стратешкото лидерство на Европската унија и нејзиниот кредибилитет е преку ефектуирање на одлуката за почетокот на пристапни преговори со Северна Македонија”, заклучи Османи.

На средбата стана збор и околу актуелните состојби во Украина, при што министерот Османи и во оваа прилика најостро ја осуди воената инвазија на Русија врз Украина, особено бруталните убиства на цивили, нагласувајќи дека Северна Македонија, како членка на НАТО Алијансата и кредибилен кандидат за членство во ЕУ има преземено низа чекори и мерки како одговор на руските воени дејствија.

Би можело да ве интересира

Кулеба: Немаме друг избор освен да победиме во војната, не даваме ниту педа за нашата земја

А1он

САД испраќаат уште оружје и друга помош во Украина

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Македонија поддржува влез на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Кулеба: Киев подготвен за разговори, но без руски ултиматуми

А1он

Османи-Нуланд: Стратешкиот дијалог претставува потврда за силното сојузништво меѓу Македонија и САД

Кулеба: Азовстал сè уште се држи

А1он