mobilizacija

Свет

Форбс/Русија – 700.000 луѓе ја напуштиле Русија по повикот за мобилизација

А1он
Речиси милион Руси ја напуштија земјата во последните две недели откако рускиот претседател Владимир Путин ја објави својата наредба за делумна мобилизација. Според Форбс Русија,
Свет

Воен аналитичар: Ако Путин изврши нуклеарен напад, тоа ќе биде крај на светот

А1он
Воениот аналитичар Маринко Огорец во живо во студио N1 ја анализираше ситуацијата на бојното поле во Украина. Тој коментираше и како ќе реагира Западот доколку
Свет

Шојгу: Досега се мобилизирани повеќе од 200.000 луѓе

А1он
Повеќе од 200.000 лица досега одговорија на повикот во рамки на делумната мобилизација и им се приклучија на вооружените сили на Руската Федерација, изјави денеска
Свет

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

А1он
Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале критериумите за мобилизација, изјави
Свет

(ВИДЕО) Руската мобилизација е дебакл: Регрутите сами треба да си набават шлемови, панцири, лекови и батериски ламби

А1он
Осум дена откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи „делумна“ мобилизација, прилично е јасно дека оваа очајна мерка за пресврт на војната во Украина се претвори
Свет

Украински гувернер: Првите мобилизирани Руси се приклучија на фронтот без никаква обука

А1он
Само една недела откако рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна“ мобилизација, првите мобилизирани Руси пристигнаа на линијата на фронтот, изјави украинскиот гувернер на областа Луганск,
Свет

ВИДЕО: Новинари во емисија повикаа на стрелање на одговорните за мобилизацијата во Русија

А1он
Новинарите Владимир Соловјов и Маргарита Симонјан, кои до неодамна важеа за едни од најгласните поддржувачи на политиката на Владимир Путин, сега го критикуваат спроведувањето на
Свет

Полска нуди курс за воена обука на граѓаните од 18 до 65 години

А1он
Полската војска ќе им понуди основен еднодневен курс за обука на граѓаните од 18 до 65 години, информираше Министерството за одбрана. Курсот ќе се состои