ruska mobilizacija

Свет

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он
Претседателот на Руската Република Дагестан, судејќи според видеото објавено синоќа, е бесен на руските офицери задолжени за мобилизација кои се возеле низ градот Дербент и
Свет

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

А1он
Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нема да бара екстрадиција од странски влади за илјадниците руски државјани кои ја напуштаат земјата во обид да
Свет

Путин призна: Ги мобилизираме и земјоделците

А1он
Рускиот претседател изјави денеска на средба со официјални лица дека меѓу Русите кои се мобилизираат за војна против Украина има и земјоделци, пренесува Ројтерс. Русија
Свет

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он
На границата меѓу Русија и Грузија на контролниот пункт Горен Ларс ќе биде отворен мобилизациски пункт, соопшти Министерството за внатрешни работи на руската република Северна
Свет

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он
Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев денеска даде уверување дека неговата земја ќе ги заштити Русите кои бегаат во Казахстан за да ја избегнат моменталната мобилизација
Свет

(ВИДЕО) Снимка од регрутниот центар: „Зошто врескате како жени? Ќутете, сега сте во војска“

А1он
Откако рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна мобилизација“ поради војната во Украина, на социјалните мрежи се појавуваат се повеќе видеа кои сведочат за тоа како
Свет

ВИДЕО: Руси на тротинети бегаат од земјата, не бираат начин да се спасат од мобилизација

А1он
Русите масовно ја напуштаат својата татковина откако лидерот на земјата Владимир Путин најави делумна мобилизација на 300.000 војници за војната во Украина. На снимката од
Свет

Институт за војна: Руските власти насилно регрутираат ИТ експерти и студенти да се борат во Украина, го прекршуваат ветувањето

А1он
Според извештајот на американскиот Институт за проучување на војната, руските власти насилно регрутираат граѓани и студенти да се борат во Украина, со што го прекршуваат
Свет

Цената на авионскиот билет од Москва до Белград достигна цена од 12.000 евра

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин вчера најави делумна мобилизација, а тоа ја зголеми цената на авионските билети од Москва до Белград до незамисливи размери. Ако сакаат
Свет

(ВИДЕО) Потресни сцени од Русија: Мажите мобилизирани, жените плачат по нив

А1он
Мобилизираните мажи ширум Русија ги напуштаат родните села и градови, придружени со плач и расплакани семејства. На социјалните мрежи се објавени бројни видеа од различни