ruska mobilizacija

Свет

Русија ги демантираше гласините за втор бран на мобилизација

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги демантираше гласините за можен втор бран на мобилизација во Русија. „Примарниот извор на информации се властите на чело со
Свет

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он
Украина тврди дека Русија подготвува нови мобилизации преку кои би можеле да регрутираат милиони војници. Делумната мобилизација што ја најави Путин во септември официјално заврши
Свет

Украина: Русија почна тајно да ги мобилизира жителите на Крим

А1он
Главниот штаб на вооружените сили на Украина во понеделникот објави дека „се во тек тајни мерки за мобилизација во редовите на руските окупациски сили“ на
Свет

Путин потпиша: Ќе се мобилизираат граѓани со неизбришани пресуди за тешки кривични дела

А1он
Владимир Путин потпиша федерален закон со кој се дозволува повикување граѓани со неизбришани пресуди за голем број тешки кривични дела како дел од мобилизацијата. Претседателот
Свет

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он
Се појавија снимки од мобилизирани мажи во Русија кои отвораат кеси со предмети што ги добиле од локалните власти во Јакутија, на далечниот исток на
Свет

Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

А1он
Двајца Руси кои наводно бегаат од воена мобилизација поднеле барање за азил во САД откако пристигнале во Алјаска со брод, соопштија американските власти. Минатиот месец
Свет

Руско издание на „Форбс“: По прогласената мобилизација Русија ја напуштиле приближно еден милион лица

А1он
Од почетокот на мобилизацијата во Русија, на 21 септември, земјата ја напуштиле речиси милион лица, соопшти денеска руското издание на „Форбс“, цитирајќи извор запознаен со
Свет

(ВИДЕО) Незадоволни мобилизирани Руси ги повикаа властите: „Ќе има ли плати за нас“

А1он
Група Руси од областа Омск во југозападна Русија јавно ги повикаа властите да им платат на оние кои се мобилизирани. Скај њуз наведува дека ова
Свет

Илјадници Руси вратени дома, не ги исполнуваат критериумите за мобилизација

А1он
Гувернерот на областа Хабаровск рече дека за десет дена, неколку илјади мажи се пријавиле за служба, но дека многу од нив не се квалификувани за
Свет

Воен комесар испратил половина од мобилизираните дома, Путин го разреши

А1он
Воениот комесар на областа Хабаровск во Русија е сменет од функцијата откако половина од новомобилизираните биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале потребните услови, изјави