ungarija

Регион

Комплетно нормализиран граничниот сообраќај меѓу Словенија, Австрија и Унгарија

А1он
Државјаните на Австрија, Словенија и Унгарија ќе можат слободно, надвор од воспоставените контролните точки, да ги минуваат меѓусебните граници, со што граничниот сообраќај меѓу овие
Свет

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

А1он
Од денеска се укинуваат ограничувањата за патувања меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, соопшти синоќа унгарскиот шеф на дипломатијата, Питер Сијарто. Во видео обраќање на
Свет

Петмина обвинети за носење униформи за екстремистичката Унгарска гарда

А1он
Унгарското јавно обвинителство денеска покрена обвиненија против четворица мажи и една жена за носење униформа на Унгарската гарда, екстремно десничарска организација забранета во земјата. Обвинителот
Свет

Расте граѓанскиот притисок во ЕУ врз Полска и Унгарија

А1он
Европратениците, невладините организации и европските судии денеска ја повикаа Европската Комисија да се постави посмело во однос на состојбата со владеењето на правото во Полска
Регион

Унгарија ги отвори границите за српските државјани

А1он
Унгарија денеска ги отвори своите граници за државјаните на Србија, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто на граничниот премин Реске по средбата со
Свет

Од средина на јуни дел од европските граници се враќаат на режимот од пред епидемијата

А1он
Австрија, Чешка, Словачка и Унгарија планираат усогласено заедничко отворање на границите кон средината на јуни, соопшти денеска шефот на австриската дипломатија, Александер Шаленберг. – Се
Регион

Средба Орбан-Вучиќ: Се виде дека ЕУ нема заедничка здравствена политика

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ и унгарскиот премиер Виктор Орбан на денешната средба во Белград оценија дека нивните држави ја победиле и ја добиле првата битка
Свет

Европскиот суд на правдата ќе донесе пресуда за третманот на Унгарија кон азилантите

А1он
Европскиот суд на правдата денеска треба да донесе одлука за тоа дали Унгарија незаконски ги задржува барателите на азил во транзитна зона на нејзината граница