ungarija

Свет

Унгарската полиција пронајде 17 мигранти набиени во камион

А1он
Унгарската полиција пронајде 17 мигранти набиени во затворен простор без соодветна вентилација кога запреле камион со турски регистарски таблички во близина на јужната граница. На
Свет

Американскиот Конгрес подготвува санкции против блиските соработници и сојузници на Орбан

А1он
Двопартиска група во Конгресот подготвува нацрт на американски санкции кои ќе бидат насочени кон водечките унгарски политички фигури поврзани со владата на Орбан. Санкциите главно
Економија

По американските санкции, Унгарија ја напушта Меѓународната инвестициска банка

А1он
Унгарската влада одлучи да ги повлече своите претставници и да излезе од Меѓународната инвестициска банка (IIB), објави унгарското Министерство за економија, откако САД воведоа санкции
Свет

(ВИДЕО) Возач претекнувал иако ништо не се гледало, а потоа се направи вистински пекол: Снимки од големиот верижен судар во Унгарија

А1он
Камера на камион снимила што се случи вчера на автопатот М1 недалеку од Будимпешта каде во верижен судир учествуваа 42 возила. На снимката се гледа
Свет

Орбан: Европа тоне во војна, сериозно сме загрижени

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан повторно зборуваше за војната во Украина при денешното обраќање пред пратениците во унгарскиот парламент. Тој тврди дека му било важно да
Свет

Орбан: Финска и Шведска шират лаги за нас, затоа некои пратеници не ги сакаат во НАТО

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека ќе треба да се одржат повеќе разговори меѓу парламентарните групи пред пратениците да гласаат за ратификација на апликациите
Свет

Орбан: Војната во Украина е конфликт меѓу два словенски народи

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го одржа својот редовен годишен говор за состојбата на унгарската нација, во кој истакна дека Европа постојано балансира на работ
Свет

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он
Според последниот извештај на „Транспаренси Интернешнел“, Унгарија се смета за земја со најмногу корупција во јавниот сектор во целата Европска унија. Со оценки кои се