zdravstvo

Македонија

На Клиниката за неврохирургија воведена иновативна метода во лекување на пациенти со мозочно крварење

А1он
Министерството за здравство информира дека утрово на УК за Неврохирургија, се воведе нова метода во лекување на пациенти со мозочно крварење. – Операцијата е извршена
Македонија

Експертска мисија на СЗО за поддршка на реформата на системот за подготвеност и одговор на јавно-здравствени вонредни ситуации во земјава

А1он
Да се обезбедат централизирани информации во реално време за дејствување, мониторинг, брзо известување, како и политички и стратешки насоки за одговор на јавно-здравствени настани и
Македонија

МЗ: Првпат во земјава на ГАК извршен екстраперитонеален царски рез

А1он
На Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во петокот, 8 октомври, првпат беше изведен екстраперитонеален царски рез врз 23-годишна трудница, која претходно имала
Македонија

На Клиниката за кардиологија изведени први процедури на аблација на преткоморна фибрилација

А1он
Министерството за здравство денеска соопшти дека во периодот од 7 до 8 октомври овој месец, на Универзитетската клиника за кардиологија, првпат во земјава со стопроцентна
Македонија

СЗО: Неопходна е подобра палијативната нега и пристап до здравствени услуги за повозрасните лица

А1он
Секое четврто лице во Северна Македонија ќе има над 65 години во 2050 година во споредба со околу 14 проценти во моментов, а само една
Македонија

Клиника за хематологија: Мотивиравме 103 доброволци кои се подготвени да даруваат коскена срцевина

А1он
Во рамки на кампањата под мотото „Биди срцевина, биди херој“ за време на Скопскиот маратон, што се одржа завчера успеавме да мотивираме 103 доброволци кои
Македонија

Кардиологија: Работиме со целосен капацитет, пациентите да продолжат со својата рутинска нега на срцето

А1он
Универзитетската клиника за кардиологија соопшти дека секогаш е достапна за своите пациенти и ги охрабрува да продолжат со својата рутинска нега на срцето, со цел
Македонија

Филипче: Дотраените бараки ги заменуваме со нови модерни амбуланти

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше на увид во градежните активности на новата амбуланта во Бутел. Објектот ќе биде енергетски ефикасен, а распоредот внатре
Македонија

За неколку часа 30 интервенции на Брзата помош, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од топлото време

А1он
Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат
Македонија

Лекарска комора: Лекарите мора да бидат безбедни на работните места

А1он
Лекарската комора на РСМ истакнува дека лекарите и здравствените работници мора да се чувствуваат безбедно и да бидат безбедни на своите работни места, бидејќи само