lekari

Економија

На здравствените работници заболени од Ковид-19, нема да им се кратат пари за боледување

А1он
На заболените здравствени работници од Ковид-19 нема да им се крати од платата за боледувањата. Министерот за здраство Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека
Македонија

Сведоштво на македонски доктор: На некаков застрашувачки начин ме релаксира фактот дека животните се надвор, а вие сте дома

Мери Јордановска
Велат дека да се пишува дневник и мислите да се стават на хартија придонесува за подобро ментално здравје, полесно решавање на проблемите и систематизација на
Регион

Во последната деценија Албанија ја напуштиле 4.000 лекари

А1он
Во последната деценија Албанија ја напуштите четири илјади лекари од општа пракса но и специјалисти по одредена медицинска гранка. „Албанските лекари секој ден се повеќе
Македонија

Македонското лекарско друштво ги осуди нападите врз доктори

А1он
Македонското лекарско друштво (МЛД) најостро ги осудува настаните кои изминативе денови се случија во здравствените установи во Тетово, Струга и последниот, денешен во ЈЗУ Универзитетска
Магазин Свет

Дали во Германија секој би можел да биде донaтор на органи?

А1он
Во обид да се справи со недостатокот на донаторски органи, германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денеска предложи реформа што ќе им помогне на повеќето
Македонија

Здружението на лекари по општа семејна медицина одбележува 70 години постоење

А1он
Здружението на лекари по општа семејна медицина вечер ќе го одржи 24. симпозиум и ќе ја одбележи 70-годишнината од формирањето. Основна цел на Здружението е
Македонија

Здружението на приватни матични лекари од Куманово бара законски измени за подобрување на нивното работење

А1он
Претставници од Здружението на приватни матични лекари од Куманово доставија писмо до Министерството за здравство во кое се опфатени повеќе барања и предлози за измени
Видео Македонија

(ВИДЕО) Специјализантите на протест – Тодоров ти не си „велики брат“

А1он
Стотина специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравство да го изразат револтот за игнорантскиот однос кон нивните барања и проблеми. Тие
Македонија

Денеска протест на специјализантите пред Министерството за здравство

А1он
Лекарите специјализанти и идни специјализанти денеска ќе излезат на мирен протест во 12.30 часот пред Министерството за здравство. „Излегуваме за да го кренеме гласот и