privatni specijalizanti

Македонија

Приватните специјализанти очекуваат новиот министер веднаш по назначувањето да ги повика на разговори

А1он
Приватните специјализанти и денеска ја искористија паузата за да се соберат пред интерните клиники на Клиничкиот центар во Скопје и да побараат повисоки плати, здравствено
Македонија

Првиот проблем кој ќе го решава новиот министер да биде нашиот, бараат приватните специјализанти

А1он
Лекари приватни специјализанти побараа првиот прием на идниот министер за здравство да биде за решавање на нивните барања. Тие се собраа денеска во паркот пред
Македонија

Притисоци од клиниките и од постарите колеги – приватните специјализанти протестираат четврти ден

А1он
Штрајкот на докторите приватни специјализанти продолжува и понатаму. На денешниот, четврти ден од генералниот штрајк, беше изразена осуда за притисоците што ги имаат од клиниките
Македонија

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов
Продолжи штрајкот на лекари приватни специјализанти, откако Владата на вчерашната седница донесе одлука статусот на приватните специјализанти да се решава по изборите со предлог-законски решенија
Македонија

(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Македонија

Штрајк на приватните специјализанти: Работиме 24 часа за 26.000 денари, а немаме ниту здравствено

Орце Костов
Приватни специјализанти од денеска се во генерален штрајк откако и покрај одржаниот протест на 27 март и остварената средба со министерот за здравство во техничката