sednica na vlada

Македонија

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов
Продолжи штрајкот на лекари приватни специјализанти, откако Владата на вчерашната седница донесе одлука статусот на приватните специјализанти да се решава по изборите со предлог-законски решенија
Македонија

(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Македонија

Формирано советодавно тело за употреба на имиња на историски личности кај здруженија

А1он
На денешната, редовна 79-та седница на Владата на Република Северна Македонија беше донесена Oдлука за формирање на Советодавно тело за давање на мислење за употреба
Македонија

Девет од пријавените 10 конзорциуми се квалификуваа за втората фаза за ХЕЦ Чебрен

А1он
Владата вчера на 53. седница ја разгледа и усвои Информацијата за доделување концесија за користење вода за производство на електрична енергија од хидроелектрични централи на
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Очекувам Законот за СЈО денеска да помине на Влада

А1он
Вицепремиерот Бујар Османи најави дека на денешната владина седница очекува да помине законското решение кое се однесува на СЈО. Тој по средбата со претседателот на