cebren

Економија

Николовски: Стартува Чебрен – најважниот енергетски проект

А1он
Енергетските успеси се реалност. После 13 неуспешни тендери во изминатите 20 години, стартуваме со реализацијат на најважниот енергетски проект, хидроелектраната Чебрен, инвестиција од над 1
Економија

Коциќ: СДСМ го реализира стратешкиот и важен енергетски проект Чебрен, после 11 неуспешни обиди на ДПМНЕ

А1он
Започнува реализација на стратешкиот и исклучително важен енергетски проект Чебрен, инвестиција вредна над 1 милијарда евра. Станува збор за огромен енергетски капацитет кој драстично ќе
Економија

Митева: Со новиот скандал за изградба на „Чебрен“, се загрозува и енергетскиот суверенитет

А1он
Галопирачка инфлација, нови 500 милиони евра задолжување, уништен животен стандард на граѓаните, но затоа власта во заминување е заглавена во криминал и корупција во секоја
Економија

Инженери изразија незадоволство од одлуката за доделување концесија за Чебрен

А1он
Под мотото „Чебрен и водите мораат да бидат македонски“ денеска кај Камениот мост во Скопје претставници на Здружението на инженери изразија незадоволство од владината одлука
Економија

Државата ќе им го даде ХЕЦ Тиквеш на Грците во замена за стар и амортизиран Чебрен кој ќе го добие после 60 години

Орце Костов
Хидроцентралата „Тиквеш“ е целосно амортизирана, а државата како самостоен инвеститор не успеала да ги ги реализира проектите во енергетиката и затоа Владата се откажа од
Економија

Бектеши за „Чебрен“: Одредена количина струја мора да остане во државата

А1он
Согласно последните измени на Законот за енергетика, има механизми со кои на енергетските капацитети им се наметнува обврска одредена количина струја да остане тука, во
Економија

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен за една милијарда евра: Владата донесе одлука која се чекаше 30 години

Орце Костов
После повеќе од 3 децении, донесена одлука со која се предвидува реализација на најважниот енергетски проект во Северна Македонија, хидроцентралата Чебрен. Владата ја разгледа и
Економија

Тендерската постапка за ХЕЦ Чебрен влегува во втора фаза

А1он
Владата на деншната седница ја разгледа и усвои Информацијата за усвојување на тендерска документација за втора фаза во постапка за доделување на концесија за користење