sobranie

Македонија

Во Собранието формирани пратеничките групи

А1он
Парламентарните партии до претседателот на Собранието испратиле дописи за формирање пратенички групи. Во Собранието се формирани четири пратенички групи, по две од владејачкото мнозинство и
Македонија

Формирани собраниските работни тела, предлог замениците министри по 20 септември на дневен ред

А1он
Пратениците на вчерашната собраниска седница ја усвоија одлуката за изборот на составот на работните тела на Парламентот, а премиерот Зоран Заев од Куманово најави дека
Македонија

Верификуван мандатот и на пратеничката Емилија Рамбабова, која доаѓа на местото на Јагода Шахпаска

А1он
Собранието на Република Северна Македонија во попладневниот дел од денешната седница и го верификуваше мандатот на пратеничката Емилија Рамбабова од владејачката коалиција, која доаѓа на
Македонија

Силјановска Давкова до пратениците од власта: Не климајте со глава, немате појма од право

Габриела Димковиќ-Мишевска
Дофрлања од место, довикувања, аплаузи во собраниската сала за време на денешната расправа за изборот на членовите на собраниските тела. Ова следеше откако пратеничката од
Македонија

Пратениците ја донесоа одлуката за составот на работните тела на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со 98 гласа „за“ пратениците ја донесоа предлог – одлуката за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите во Собранието.
Македонија

Пратениците расправаат за персоналниот состав на собраниските комисии

А1он
Собранието денеска ја почна седницата на чиј дневен ред е изборот на составот на работните тела на Парламентот, предлог кој е усогласен со координаторите на
Македонија

Милошоски: Комисијата за избори и именувања не може да биде над Собранието

А1он
Денес на собраниската седница се обрати Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“. При своето обраќање Милошоски посочи дека Комисијата за
Македонија

Маричиќ: Oтворените советнички листи на локалните избори ќе бидат чекор кон една изборна единица за парламентарните

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон
Македонија

Персоналниот состав на собраниските комисии денеска на пленарна седница

А1он
Собранието денеска треба да ја одржи седницата на чиј дневен ред ќе биде изборот на составот на работните тела на Парламентот. Седницата во петокот ја
Македонија

Листа на експратеници кои побарале надоместок од Собранието, меѓу нив и имиња кои цела кариера се во собраниските клупи

Кристијан Ландов
Скоро сите пратеници од претходниот парламентарен состав, независно на која партија односно коалиција припаѓаат, поднеле барање за Собранието да им исплаќа плата и по нивниот