sad

Свет

Фон дер Лајен: Се надеваме на промена на ангажманот на САД со новоизбраниот претседател

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека се надева на нов американски мултилатерален ангажман со новоизбраниот претседател Џо Бајден, особено во
Свет

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

А1он
САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239
Свет

Сирија ја нарече „провокација“ посетата на Помпео на Голанската висорамнина

А1он
Сириската Влада попладнево ја осуди денешната посета на американскиот државен секретар, Мајк Помпео, на Голанската висорамнина, како провокативно кршење на нејзиниот суверенитет. Помпео е прв
Свет

Епидемиолозите ги повикаа Американците да не патуваат за Денот на благодарноста

А1он
Претставник на американските Центри за контрола на заболувањата и превенција (ЦДЦ) во брифинг за новинарите денеска, ги повика Американците да не патуваат за претстојниот празник
Свет

Џулијани: Трамп ја повлекува тужбата за изборите во Мичиген

А1он
Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, изјави дека кампањата на републиканскиот кандидат Трамп ги повлекува тужбите поврзани со изборите во Мичиген. Телевизијата Си-Ен-Би-Си
Свет

Советникот на Трамп, О’Брајан, во посета на Виетнам и Филипини на разговори за регионалната безбедност

А1он
Роберт О’Брајан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, замина во работна посета на Виетнам и Филипините, соопштија синоќа од Белата куќа. Тие
Свет

Поранешен припадник на американски Зелени беретки призна дека е виновен за шпионирање за Русија

А1он
Поранешниот офицер на американските специјални сили Питер Дубинс призна дека соработувал со руското разузнавање, соопшти Министерството за правда на САД. Според истрагата, поранешниот припадник на
Свет

ВИДЕО: Њујорк ги затвора училиштата во обид да спречи ширење на Ковид-19

А1он
Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, објави дека јавните училишта од денеска ќе бидат затворени поради зголеменото ширење на новиот коронавирус. „Просечниот број на заразени