erbas

Економија

САД ќе ги зголеми царините за авионите „Ербас“

А1он
САД вчера објавија дека од 18 март ќе ги зголемат царините на авионите „Ербас“ увезени од Европа за 15 проценти, соопшти американското Министерстви за трговија.
Свет

Американските авиокомпании ги заменуваат старите Боинг со нови Ербас авиони

А1он
Еден од најголемите авиопревозници во САД, „Јунајтед ерлјанс“ синоќа соопшти дека планира да купи 50 нови Ербас-А321 авиони заради замена за остарениот авионски парк на
Свет

Светска трговска организација: ЕУ не ги запре илегалните субвенции

А1он
Светската трговска организација (СТО) денеска пресуди дека Европската унија не го спровела налогот за запирање на илегалните субвенции за компанијата Ербас, поради што американската администрација
Свет

„Ербас” ги достави во Украина првите два хеликоптери од нарачаните 55 машини

А1он
Во Украина се доставени првите два хеликоптери за цивилни цели, произведени од „Ербас“. Договорот за вкупно 55 машини е во вредност над половина милијарда евра.