iran

Свет

Иран и Саудиска Арабија ги затоплуваат односите

А1он
Иранските власти изразија задоволство од промената на тонот на Саудиска Арабија откако саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман изјави дека Ријад сака добри односи со
Свет

Аракчи: Разговорите во Виена напредуваат, но Иран може да ги прекине во секое време

А1он
Разговорите за спасување на нуклеарниот договор од 2015 година одат напред и покрај тешкотиите, изјави шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Аракчи. Аракчи вчера изјави
Свет

Иран „секогаш ги поздравува“ разговорите со Саудиска Арабија

А1он
Иран соопшти дека „секогаш ги поздравува“ разговорите со регионалниот непријател Саудиска Арабија. Сепак, Исламската република ниту ги потврди ниту ги демантираше извештаите на медиумите дека
Свет

Рохани: Збогатувањето на ураниум до 60 отсто е „одговор на злото“

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани ја оквалификува како „одговор на вашето зло“ одлуката на официјален Техеран да збогатува ураниум до 60 проценти, по кибер-нападот врз нуклеарната
Свет

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повторно ги повика Соединетите Американски Држави да ги укинат санкциите за Иран воведени од поранешниот претседател Доналд Трамп.
Свет

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

А1он
Шефот на иранската дипломатија, Џавад Зариф, во писмо до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, оценува дека блокадата на работата на нуклеарната инсталација во Натанц
Свет

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

А1он
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска пристигна во Техеран каде со иранските лидери ќе разговара на повеќе теми, меѓу кои секако и за начинот
Свет

Маас: Хаваријата во Иран не е позитивен знак за нуклеарните преговори

А1он
Германија денеска предупреди дека вчерашните настани околу иранската инсталација за збогатување ураниум во Натанц не се добри навестувања за успешни нуклеарни разговори, што се насочени
Свет

Иран отворено го обвини Израел за нападот врз комплексот Натанц и најави „благовремен одговор“

А1он
Иран денеска отворено го обвини Израел дека стои зад нападот врз неговата постројка за збогатување ураниум во Нантанц, што, како што навести, ги оштетил центрифугитете