iran

Свет

Американските Ф-15 го придружувале иранскиот авион на безбедно растојание

А1он
Американските борбени авиони Ф-15 го придружувале иранскиот патнички авион на безбедно растојание, соопшти Централната команда на вооружените сили на САД. Придружбата била извршена над американската
Свет

Иран ги испрати црните кутии од соборениот украински авион во Франција

А1он
Властите во Техеран ги испратија „црните кутии“ од украинскиот патнички авион, што иранските воени сили ненамерно го соборија на 8 јануари, во Франција за анализа.
Свет

Рохани: Во Иран има веројатно 25 милиони заразени со новиот коронавирус

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани во телевизиско обраќање денеска нагласи дека според здравствените власти, 25 милиони Иранци се заразени со новиот коронавирус и околу 35 милиони
Свет

Иранската полиција со солзавец ги растера демонстрантите во југозападниот град Бехбахан

А1он
Иранските безбедносни сили употребија солзавец за да ги растераат демонстрантите во југозападниот град Бехбахан, пренесуваат британските медиуми. Демонстрантите ја извикувале паролата „Не се плашиме, заедно
Свет

Во Иран егзекутиран шпион поради соработка со ЦИА

А1он
Поранешен вработен во иранското Министерство за одбрана, кој продавал информации на американската Централна разузнавачка агенција, е егзекутиран минатата недела, потврди иранското Обвинителство. За време на