iran

Свет

Рохани: Верувам дека Бајден повторно ќе се приклучи кон нуклеарниот договор

А1он
Претседателот на Иран, Хасан Рохани изјави дека е убеден дека оти новата американска администрација ќе се врати на обврските предвидени со меѓународниот нуклеарен договор и
Свет

Рохани: Израел сакаше војна со Иран во последните денови од мандатот на Трамп

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани денес го обвини Израел дека минатиот месец го уби научникот Мохсен Фахризаде „само за да почне војна во последните денови од
Свет

Во Иран уапсени неколку лица вмешани во убиството на нуклеарниот научник

А1он
Неколку лица се уапсени за вмешаност во убиството на водечки ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризад, изјави советникот на претседателот на иранскиот Парламент, Хосеин Амир-Абдолахијан, соопшти
Свет

Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам

А1он
Иранскиот Врховен суд денеска ја потврди смртната казна за новинарот Рухолах Зам поради „поттикнување на антивладини немири“ во 2017 година на социјалните мрежи. – Да,
Свет

Иран демантира дека е влошено здравјето на ајатолахот Хамнеи

А1он
Иранската полуофицијална новинска агенција Фарс днеска објави дека се не точни наводите објавени на социјалните мрежи дека е влошено здравјето на иранскиот врховен водач Али
Регион

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

А1он
Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризаде е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат таква цел нема да успеат, изјави
Свет

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

А1он
САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами, блиска до иранската Организација за одбранбени иновации и истражувања и нејзиниот директор, поради сомнение дека учествувала во