biolosko oruzje

Свет

ОН нема сознанија за постоење наа некоја програма за биолошко оружје во Украина

А1он
Шефицата за разоружување при ОН Изуми Накамицу изјавидека Обединетите нации немаат сознанија за каква било програма за биолошко оружје во Украина. Советот за безбедност на
Свет

Захарова: Украина со помош на Пентагон развивала биолошко оружје; САД: тоа е „апсурдно“

А1он
Русија денеска ги повика САД да ја појаснат ситуацијата со, како што тврдат, „воената биолошка програма во Украина“, што Вашингтон ги отфрли како „апсурдни“ дезинформации.
Свет

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на Ковид-19

А1он
Советот на Европа предупреди за евентуално зголемување на употреба на биолошко оружје, како што се вируси или бактерии, во пост-коронавирусниот свет. Експерти за безбедност при
Свет

Апсење во Јапонија поради продажба на потенцијално биолошко оружје на Кина

А1он
Јапонската полиција уапси извршен директор на компанија за производство на медицинска опрема под сомнение дека на Кина илегално и продал уред, што може потенцијално да