turcija

Регион

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он
Турција ќе го искорени присуството на „предавничката“ терористичка организација на Фетулах Ѓулен (ФЕТО) од Балканот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во видео пораката,
Регион

Вучиќ и Чавушоглу во Белград изразија задоволство од билатералните односи

А1он
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, со кого разговараше за
Регион

Ердоган: Турција ќе биде присутна во БиХ ако тоа го сакаат Бошњаците, Србите и Хрватите

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција е подготвена да биде присутна како посредник во БиХ, доколку тоа го сакаат Бошњаците, Србите и
Регион

Ердоган: Турција се уште нема донесено одлука да управува со аеродромот во Кабул

А1он
Официјална Анкара се уште нема донесено одлука за обезбедување техничка помош на талибанците во управувањето со аеродромот во Кабул, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип
Свет

Ердоган: Муслиманите мора да преземат одговорност за безбедноста и иднината на човештвото

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача дека муслиманите мора да преземат одговорност за својот мир и просперитет, како и за безбедноста и иднината на целото
Свет

Чавушоглу за анексијата на Крим: Меѓународната заедница мора да е едногласна против ова кршење на меѓународното право

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу, потенцирајќи дека Турција силно го поддржува територијалниот интегритет на Украина, оцени дека „меѓународната заедница треба да биде
Регион

Иконому: Исти гледиштата на Грција и Турција за евентуалните мигрантски бранови од Авганистан

А1он
Разговорот помина во многу добра клима, кога би можел да го карактеризирам би рекол дека имаше и исти гледишта и јасни објаснувања, рече портпаролот на
Свет

Столтенберг го истакна придонесот на Турција за безбедноста на аеродромот во Кабул

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им се заблагодари на Турција, САД и Велика Британија за нивната улога во обезбедувањето на безбедноста на меѓународниот аеродром