avionska nesrekja

Свет

ВИДЕО: Авион се урна во град во Калифорнија, нема преживеани

А1он
Мал патнички авион, најверојатно „Лирџет 35“, се урна во градот Ел Кахон во областа Сан Диего во Калифорнија. Американските медиуми информираат дека нема преживеани патници,
Свет

ВИДЕО: Падна авион со курсисти по падобранство во Шведска, има повеќе жртви

А1он
Повеќе луѓе загинаа кога мал авион со деветмина патници, кој го користела компанија што нуди курсеви по падобранство, падна во близина на шведскиот град Еребро.
Свет

Бројот на загинати во авионската несреќа на Филипините се искачи на 52

А1он
Бројот на загинати во вчерашната несреќа на филипинскиот воен авион „Ц-130“ достигна 52, соопштија властите. Претходно беше соопштено дека во несреќата загинале 45 војник, а
Свет

Само двајца го преживеале падот на украинскиот воен авион кај Харков

А1он
Во падот на воен авион во кој се превезувале кадети на воздухопловна академија на војската на Украина загинаа најмалку 22 лица, а се претпоставува дека
Свет

ВИДЕО: Авион со воени питомци се урна во Украина, загинаа 22 момчиња

А1он
Најмалку 22 питомци на украинска воена воздухопловна академија загинаа вечерва кога транспортниот авион Антонов-26 со кој се превезувале, се урна при слетување, а потоа се
Свет

ВИДЕО: Авион од Дубаи се лизна на пистата во Индија и се преполови – најмалку 14 мртви и над 100 повредени

А1он
Авион на Ер Индија Експрес, Боинг 737, се лизна од авионската писта во индискиот град Керала, информираат локалните медиуми. Според првичните информации, околу 19:45, при
Свет

Иран ги испрати црните кутии од соборениот украински авион во Франција

А1он
Властите во Техеран ги испратија „црните кутии“ од украинскиот патнички авион, што иранските воени сили ненамерно го соборија на 8 јануари, во Франција за анализа.
Свет

Пронајдена црната кутија од авионската несреќа во Пакистан во која загинаа 97 луѓе

А1он
„Пронајдена е црната кутија со сите податоци за летот, каде е снимена комуникацијата на пилотот и истата е предадена на истражната комисија“, изјави денеска Абдулах