portugalija

Свет

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

А1он
Повеќе од 60 проценти од новите случаи на коронавирус во главниот град на Португалија, Лисабон, се должат на варијантата Делта, што за првпат е откриена
Свет

Расте бројот на заразени во Лисабон, викендов никој не смее ни да влезе, ни да излезе од градот

А1он
Жителите на Лисабон не смеат да го напуштаат градот за време на викендите, додека тамошните власти се борат со зголемениот број новозаразени со коронавирусот, соопшти
Свет

Во Португалија помалку од илјада заразени во еден ден, за првпат по четири месеци

А1он
Португалија за еден ден регистрира помалку од 1.000 новозаразени со коронавирусот, што е најмал дневен број од октомври. Карантинот, кој почна на 15 јануари, донесе
Свет

Португалскиот Парламент денеска гласа за легализирање на евтаназијата

А1он
Португалскиот Парламент денеска се очекува да го донесе законот со кој се дозволува доброволна смрт со медицинска помош, со што оваа доминатно католичката земја ќе
Свет

Ковид-19: Португалскиот премиер ситуацијата во земјата ја опиша како „ужасна“

А1он
Португалскиот премиер Антонио Кошта изјави дека земјата во моментов е во многу тешка ситуација поради пандемијата на коронавирус и дека ќе поминат неколку недели пред
Македонија

Отворањето преговори за членство со Македонија – приоритет на португалското претседателство со ЕУ

А1он
Португалскиот министер за надворешни работи Августо Сантош Силва изјави во Европскиот парламент дека целите на неговата земја како претседавач на ЕУ во областа на проширувањето
Свет

Претседателски избори во Португалија, земјата во „локдаун“

А1он
Жителите на Португалија, кои главно се наоѓаат во своите домови поради строгиот „локдаун“ воведен со цел да се спречи ширењето на Ковид-19 во земјата, денеска
Свет

Во Португалија од утре и задутре се затвораат училиштата и универзитетите

А1он
Португалската Влада од утре ќе ги затвори сите училишта и универзитети, за да не се влоши состојбата со пандемијата на коронавирусот. Според последната блокада што
Свет

Критично во Британија и Португалија – нови рекорди во бројот на починати од Ковид-19

А1он
Велика Британија денеска повторно има рекорден број смртни случаи од коронавирус, исто како и Португалија каде што бројот на заболени се зголеми за 40 проценти