portugalija

Свет

ВИДЕО: Големи поплави во Лисабон, најмалку една жртва

А1он
Локалните власти во португалскиот главен град Лисабон прогласија состојба на тревога и ги повикаа луѓето да останат во затворени простории бидејќи обилните дождови предизвикаа поплави,
Свет

Две млади лица загинаа во свлечиште во Португалија, биле затрупани додека спиеле

А1он
Млада двојка загина во свлечиште во Португалија, јавија денеска локалните медиуми. Двете жртви, на возраст од 22 години, најверојатно биле затрупани додека спиеле, од земјиштето
Свет

Во Португалија работниците кои имаат деца под 12 години нема да работат за викенд

А1он
Врховниот суд на Португалија пресуди дека компаниите нема да можат да ги обврзуваат работниците да работат во сабота и недела ако имаат деца помлади од
Спорт

Голем удар за Португалија: Диого Жота го пропушта Светското првенство

А1он
Фудбалската репрезентација на Португалија остана без една од своите ѕвезди за претстојното Светско првенство во Катар. Напаѓачот на Ливерпул, Диого Жота, поради повреда нема да
Свет

Поради сушата португалската Влада е во план да ја зголеми цената на водата

А1он
Владата на Португалија препорача 43 локални заедници привремено да ги зголемат цените на водата за најголемите потрошувачи и да го прекинат чистењето на улиците, наводнувањето
Свет

Португалија го регистрира најтоплиот јули од 1931 година.

А1он
Португалија го забележа најтоплиот јули минатиот месец со просечна температура од 25,14 степени Целзиусови, објави денеска метеоролошката служба на државата. Горештините ја влошија сушата во
Свет

Носењето маски во јавниот превоз во Португалија останува задолжително барем до крајот на август

А1он
Португалските власти одлучија дека носењето заштитни маски во јавниот превоз поради Ковид-19 ќе остане задолжително барем до крајот на август. Целта на таа мерка е
Македонија

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов
Португалскиот министер за надворешни работи Жоао Гомеш Кравињо кој е во официјална посета на Македонија, рече дека им верува на бугарските политичари во дадениот збор
Свет

Во пожарите во Португалија и во Шпанија загинаа 1.700 луѓе

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека повеќе од 1.700 луѓе загинале во неодамнешните пожари само во Португалија и во Шпанија. Регионалниот директор на СЗО,