protesti

Регион

ВИДЕО: „Војна“ на солунските улици, демонстрантите не сакаат полиција на универзитетите

А1он
Малa групa демонстранти во петокот попладне се судриле со полицијата во Солун, на крајот на протестен марш против нов закон со кој на полицијата ќе
Видео Македонија

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со знаме на Република Албанија и со транспарент на кој пишува „УА правда, слобода за невините“, почнаа протестите за случајот Монструм, откако судот во февруари
Регион

ВИДЕО: Војна на улиците на Атина, жестоки судири меѓу полицијата и демонстранти против нејзината бруталност

А1он
Сериозни судири меѓу полицијата и демонстрантите се случија вечерва во атинската населба Неа Смирни, за време на протестот против полициското насилство, кога маскирани лица почнаа
Регион

ВИДЕО: Нереди во Атина поради снимка на полициско насилство

А1он
Жителите на атинската населба Неа Смирни, преку сведоштва и објавени видеа на социјалните мрежи обвинуваат за полициско насилство врз момче, за што и синоќа одржаа
Свет

Тоа беше неопходно, велат од Кремљ за илјадниците апсења на протестите против Путин

А1он
Официјална Москва денеска соопшти дека апсењето на илјадници луѓе на протестите против затворањето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е „неопходен одговор“ на власта на
Свет

Русија: Повиците за протести на социјалните мрежи ќе се казнуваат како објавите за дрога или детската порнографија

А1он
Во Русија денеска стапи сила закон што на операторите на социјалните мрежи им наложува да откриваат и блокираат различни содржини, вклучувајќи ги и повиците за
Свет

Бившиот дански фудбалер Даниел Агер мораше да објаснува дека не го уапсиле на протест во Москва

А1он
Поранешниот фудбалер на данската репрезентација и на премиерлигашот Ливерпул, Даниел Агер, мораше да демантира дека е приведен за време на саботните протести на руската опозиција
Свет

Облечени како „староседелци“, со крзнени елеци и голи до половината се дел од упаѓачите во американскиот Конгрес

А1он
Голи до половината, со крзнени елеци и американски знамиња во рацете, како американски „староседелци“ се дел од приврзаниците на Доналд Трамп кои насилно упаднаа во