albanija

Регион

Поранешниот албански главен обвинител доби статус политички азилант во Италија и избегна екстрадиција

А1он
Поранешниот главен обвинител на Албанија, во периодот 2012-2017 година, Адриатик Лала, се стекна со статус на политички азилант во Италија, со што избегна екстрадција, која
Регион

Ескплозија уништи хотел, а оштетени се и најмалку 20 други објекти во Саранда

А1он
Експлозијата на тритол предизвика „земјотрес“ во јужниот албански приморски град Саранда, од која целосно е уништен хотел а оштетени се и најмалку 20 други деловни
Регион

Опозицијата во Албанија на протест побара оставка од премиерот Еди Рама, а тој пак дома си правеше скулптура

А1он
Со неколку помали инциденти, пред сè со фрлање пиротехнички средства на влезот на владиниот објект, заврши денешниот, последователен антивладин протест, организиран од албанските Демократи предводени
Регион

Британскиот амбасадор во Тирана најави прогласување за непожелни албански политичари и бизнисмени

А1он
Амбасадорот на Велика Британија во Тирана, Аластер Кинг-Смит најави дека неговата земја ќе прогласи за „персона нон грата“ и други лица во Албанија. Британскиот дипломат
Регион

По две одложувања Албанија ќе се пребројува во септември

А1он
Институтот за статистика на Албанија соопшти дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе се спроведе во септември година. -Поточно оваа статистичка операција ќе почне
Регион

Тензии во албанскиот Парламент по барањето на опозицијата за расправа за вмешаноста на Рама во случајот „Мекгонигал“

А1он
Неприсуството на премиерот Еди Рама на седницата на албанскиот Парламент на која приврзаниците на Сали Бериша побараа измени во дневниот ред и расправа за неговата
Регион

Во Албанија се демонтираат камери поставени од криминалци за ја следат полицијата

А1он
Во Албанија во тек е акција за демонтирање на камери тајно поставени на јавни места од страна на криминални групи за да се следи движењето
Регион

Дознаките на албанските иселеници минатата година 1,1 милијарда евра или 10 отсто од БДП

А1он
Албанските иселеници редовно им испраќаат пари на своите семејства во Албанија, кои минатата година достигнале 1,1 милијарда евра. Тие сочинуваат 10 отсто од бруто домашниот