albanija

Регион

Хакерите објавија над илјада банкарски сметки на албански правни и физички лица

А1он
Членовите на иранската група „Татковинска правда” продолжуваат со објавување податоци од кибер-нападите на владини институции и банки во Албанија. Доцна попладнето на нивната страница се
Регион

Италијанската полиција заплени 353 килограми кокаин и уапси четворица Албанци

А1он
Припадниците на италијанската полиција од секторот за борба против трговија со наркотици заплениле 353 килограми кокаин и уапсиле четворица албански државјани. Акцијата била спроведена во
Регион

Албанската ЦИК за учество на локалните избори ја признава ПД предводена од Алибеај

А1он
Централната изборна комисија ги определи партиите кои имаат право да предлагаат членови за изборните комисии за локалните избори што ќесе одржат на 14 мај. Кога
Регион

Земјотрес ја погоди Албанија со епицентар во Валона

А1он
Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во Албанија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во Валона. Земјотресот
Регион

Албанија домаќин на воената вежба „Бранител Европа 2023“

А1он
Албанија и годинава ќе биде еден од домаќините на воената вежба „Бранител Европа 2023“, изјави албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши. Вежбата „Defender Europe“ е
Регион

Пелеши најави дека Албанија ќе ја зајакне кибер одбраната

А1он
Албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши на прес-конференција говорејќи за реализираните минатата и планираните цели во оваа календарска година, истакна дека приоритет ќе биде областа
Економија

Албанија во 2022 година ја посетиле 7,5 милиони странски туристи

А1он
Албанската министерката за туризам и животна средина Мирела Кумбаро објави дека минатата година Албанија ја посетиле 7,5 милиони странски туристи. Според неа, нивниот број е
Регион

Минатата година „бебешки бонус“ во Албанија добиле над 40 илјади бебиња

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи најави дека владата и во текот на годинава ќе исплаќа еднократен паричен надоместок за секое новороденче,