ВИДЕО: Цариник вработен во Сектор за контрола и истраги го посетил Груевски во Будимпешта

Од:

Уште едно лице вработено во Царинската управа, поточно во Секторот за контрола и истраги било во посета на осудениот бегалец, Никола Груевски, кој доби азил во Унгарија и во моментов се наоѓа во престолнината Будимпешта. Лицето и неговиот колега Александар Трајковски, кој исто така беше во посета на експремиерот, се опфатени во истрагата за бегството на Груевски.

Цариникот е идентификуван откако беше фотографиран со Груевски од страна на угарскиот портал „24.ху“, додека седат во еден елитен ресторан. Цариникот, користел два денови одмор и еден слободен ден во периодот кога прстојувал во Унгарија со Груевски.

Директорот на Царинска управа, Ѓоко Танаскоски, кажа дека не може да ги спречи неговите вработени да си патуваат, а за посетата на двајца службеници во Будимпешта се врши истрага.

„Против второто лице кое беше во Будимпешта, се водат и други истраги“, посочи директорот. Неофицијално, вториот цариник е осомничен и во рамки на друга истрага, поврзана со шверцување на стоки, а се товари за злоупотреба на службена должнсност.

„Ние може да побараме од другите служби кои постапуваат да проверат дали има кршење на условите“, додаде тој, посочувајќи дека првиот царински службеник кој беше да го посети Груевски во Будимпешта, Александар Трајковски, исто така доаѓа на работа, а истрагата за него е во тек. Од Царинската управа посочуваат дека досега немало дисциплински потапки против овие двајца вработени.

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ пред две недели го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан. Груевски не бил сам, него го придружувале неколку лица, а имал и личен возач. Експремиерот не одговараше на прашањата од новинарот дали Унгарија му помогнала во бегството и како успеал да избега од Македонија.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Суспендирани цариници бидејќи дозволиле излез на автобусот од „Беса транс“, без да го евидентираат

Ландов

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Ана Ололовска

Во Будимпешта одржа средба на десет стопански комори од Западен Балкан и од Вишеградската група

А1он

Царината заплени 860 килограми режан тутун

Мери Јордановска

Министерот Спасовски од директорката на Царина побарал повеќе царински службеници на граничните премини

А1он

Богоев не открива дали ќе биде новиот директор на Царина, но потврди дека се разговарало во партијата

Ана Ололовска