hag

Регион

Забранети посетите на Тачи и припадниците на ОВК во притворот во Хаг

А1он
Поранешните политички и воени лидери на ОВК, кои се приведени од Специјалниот суд во Хаг, можат само преку видо врска да комуницираат со членовите на
Свет

Развој на меѓународното право – 75 години од Нирнбершките процеси

А1он
Пред 75 години, најголемите нацистички злосторници беа изведени пред лицето на правдата во Нирнберг. Ова подоцна индиректно овозможи формирање на Меѓународен трибунал за воени злосторства
Регион

Харадинај: Против мене нема никакво обвинение во Хаг

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, синоќа ја демантираше изјавата на белградскиот адвокат Предраг Савиќ дека повторно ќе се седне на обвинителна
Регион

Харадинај: Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на обвинението против лидерите на ОВК во Хаг

А1он
Лидерот на Алијанса за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај рече дека косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека е покренато обвинение
Регион

Тачи пред Хашкиот суд: Не сум виновен, ова нема никаква основа

А1он
Досегашниот косовски претседател и еден од основачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК), изјави денеска при своето прво појавување пред Хашкиот суд, по читањето на
Регион

Красниќи изведен пред судија на претходна постапка во Хаг

А1он
Поранешниот претседател на косовскиот Парламент и поранешен портпарол на ОВК, Јакуп Красниќи денеска во Хаг е изведен пред судија на претходна постапка на Специјализираните совети
Регион

Специјално обвинителство во Хаг: Во тек се операции во Косово

А1он
Специјалното обвинителство во Хаг денеска соопшти дека во тек се операции на Специјалното обвинителство на Косово кои се одвиваат со поддршка на косовската полиција и
Регион

ВИДЕО: Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на Тачи, Селими и Весели

А1он
Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, шефот на пратеничката група „Самоопределување“ во Собранието, Реџеп Селими и станот на лидерот
Регион

Хашкиот суд ги повикува да се јават жртвите од обвинението за поранешните водачи на ОВК

А1он
Судот за злосторства на ОВК во Хаг синоќа ги повика жртвите на кривичните дела споменати во обвиненијата против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и