Zapaden Balkan

Македонија

Заев и Борисов ќе претседаваат со Самитот за Западен Балкан на Берлинскиот процес

А1он
Во Софија денеска ќе се одржи лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, на кој оваа година домаќини се Република Бугарија и
Македонија

Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес

А1он
Лидерите на западнобалканските земји и претставници на ЕУ денеска во Софија ќе одржат Самит за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес,
Регион

Премиерот Заев утре ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Софија

А1он
Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со
Свет

Советник на Бајден: САД треба да се поактивни на Балканот заедно со ЕУ

А1он
САД мора да се посветат на поактивна улога на Западен Балкан, координирајќи ги своите политики со своите европски партнери. Тоа го изјави за бугарски медиуми,
Економија

Светска банка: Пандемијата силно ги погодува економиите од Западен Балкан

А1он
Државите од Западен Балкан ќе доживеат реален пад на бруто домашниот производ (БДП) од 4,8 проценти во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а таа
Регион

Вархеји: Односите со Западен Балкан се наш приоритет

А1он
Комесарот за проширување Оливер Вархеји, на денешната министерска конференција Европска Унија – Западен Балкан, потврди дека приоритет на Европската комисија се односите со регионот. –
Свет

Конференција на министрите од ЕУ и од Западен Балкан за правда и внатрешни работи

А1он
Министрите од ЕУ и од Западен Балкан денеска ќе одржат видео конференција за правда и внатрешни работи, најави Брисел. Конференцијата е во организација на германското
Свет

Западниот Балкан и догодина ќе биде врвен приоритет за Европската Комисија

А1он
Европската комисија ја презентира денеска својата работна програма за 2021 пред Европскиот Парламент, а во делот на надворешната политика западниот Балкан останува на врвот на
Регион

Вархеји од Сараево: Западен Балкан го гледаме како дел од Европа

А1он
Западен Балкан е еден од приоритетите на Европската комисија, изјави денеска во Сараево комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји. По разговорите