aleksandar vucic

Регион

Вучиќ: Без ПЦР тестови меѓу Србија, Македонија и Албанија од 10 ноември

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска по средбите со македонскиот премиер Зоран Заев и албанскиот – Еди Рама, изјави дека на состанокот на земјите од „малиот
Регион

Вучиќ до Борисов: Драг пријателе, ти посакувам брзо и целосно закрепнување и многу сила!

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му посака брзо закрепнување на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, кој претходно објави дека е позитивен на Ковид-19. „Драг пријателе, ти
Регион

Вучиќ: Работите се покомпликувани од што си замислува Приштина

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска учествуваше на панел во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прeку видеоврска заедно со Авдулах Хоти, премиерот на Косово,
Регион

Вучиќ: Новата влада во коалиција со СПС и СПАС ќе има ограничен рок до нови избори во април 2022 година

А1он
Идната срспка влада ќе биде коалициска со СПС на Ивица Дачиќ и СПАС на Александар Шапиќ и со ограничен рок од две години, до вонредните
Регион

Средба Вучиќ-Дачиќ: Единството и обединетата акција се клучни за благосостојба на Србија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, се состанаа денеска во претседателството. Разговорот меѓу двајцата лидери на политичките партии се
Регион

Вучиќ: Малиот шенген не е само моја идеја, туку и на Заев и на Рама, наскоро виртуелна конференција

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека е задоволен од идејата за „мал шенген“, оценувајќи дека тоа е исклучителна иницијатива која може да придонесе Балканот
Регион

Вучиќ: Србија никогаш нема да ѝ воведе санкции на Русија

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека Србија никогаш нема да и воведе санкции на Русија, иако е под притисок и, како што кажа, и понатаму
Регион

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции за Русија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска повтори дека неговата земја никогаш нема да воведе санкции за Русија, како што рече тој „иако е под притисок
Регион

Вучиќ најави нови договори со Кина за повеќе инфраструктурни проекти

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната средба со членот на кинеското Политбиро при централниот комитет на Комунистичката партија, Јанг Џиечи рече дека новите договори
Регион

Вучиќ: Ќе видам дали ќе имаме вонредни парламентарни избори во 2022 година

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека ќе види дали покрај редовните претседателски избори во 2022 година ќе се одржат и вонредни парламентарни избори,