Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Манекенката Ирина Двизова и ќерката Дијана (15) се убиени во близина на хотел во Бодрум

А1он
Руската манекенка Ирина Двизова и нејзината ќерка Дијана (15) се убиени во Бодрум, а нивните тела биле пронајдени завиткани во чаршафи во близина на луксузен
Регион

(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

А1он
Косовската полиција и ветераните на ОВК денеска се судрија во Приштина за време на протестот пред хотелот „Сириус“ поради доаѓањето на претседателката на Специјалниот суд
Регион

Ердоган: Израелскиот премиер влезе во историјата како касапот на Газа

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го опиша Бенјамин Нетанјаху како касап на Газа и го обвини израелскиот премиер за зголемен антисемитизам низ светот. „Нетанјаху
Регион

Во Косово запленети 85.000 евра во монети од по две евра, тројца Македонци меѓу уапсените

А1он
Специјалното обвинителство на Косово соопшти денеска дека уапсило шест лица, од кои тројца државјани на Северна Македонија и тројца од Косово, осомничени за фалсификување пари,
Регион

Земјотрес ја погоди областа кај Кршко во Словенија

А1он
Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала околу 19 часот ја погоди областа кај Кршко во Словенија. Според сеизмолошките служби, епицентарот на земјотресот
Регион

(ВИДЕО) Ветерот за малку ќе превртеше крузер во Которскиот залив

А1он
Крузерот Амадеа, кој е во сопственост на германска компанија, го привлече вниманието на локалното население кога утринава за малку ќе се превртеше додека пловел во
Регион

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа прес-конференција во пресрет на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО. На средбата ќе
Регион

Во делови од Романија училиштата се затворени поради снег, нема струја, а патиштата непроодни

А1он
Поради обилните снежни врнежи што го зафатија југот на Романија, училиштата се затворени, во некои области прекинато е снабдувањето со електрична енергија, а на патиштата
Регион

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни од нив во Македонија

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Бугарите негодуваат бидејќи Србија е популарна од нив во Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ гостувајќи
Регион

Во верижна сообраќајка кај Крагуевац: Загина возач, осуммина повредени

А1он
Еден човек загина, а осум лица се повредени во судир на три патнички возила и автобус на патот Крагуевац-Баточина. Според РТС, меѓу осумтемина повредени има