Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Бугарското МНР го осуди одржувањето на референдумите во областите Доњецк, Луганск и Херсон во Украина

А1он
Референдумите што ги објави Москва за присоединување кон Русија на регионите Доњецк и Луганск контролирани од руските сили и делови од регионите Запорожје и Херсон
Регион

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

А1он
За меѓународните и регионалните прашања, особено за оние од грчки интерес, разговарале премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис и генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш
Регион

Албанија ќе набави шест дрона „Бајрактар“

А1он
Албанија ќе набави дронови „Бајрактар“, кои според премиерот Еди Рама, ќе се користат за контрола на територијата на земјата. Гостувајќи во емисијата „Опињон“ додаде дека
Регион

Во два одвоени случаи во Грција спасени над 130 бегалци и мигранти

А1он
Во два одвоени случаи, еден во близина на островот Лерос, другиот во близина на Пелопонез, грчката крајбрежна служба, во текот на вчерашниот ден спасила вкупно
Регион

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

А1он
Мнозинството пратеници во црногорскиот парламент – 41, потпишаа предлог за поведување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот и го доставија
Регион

Ер Србија демантира декa цената на билетите за летовите Москва-Белград е илјадници евра

А1он
Ер Србија објави информации во врска со цената на билетите за летовите на авиокомпанија помеѓу Белград и Москва. Компанијата реагира откако медиумите објавија дека за
Регион

Иконому: Мицотакис со аргументи ќе одговори на лажните вести и вулгарната пропаганда на Ердоган

А1он
Господинот Ердоган, со неприфатлив потег на политички опортунизам, се обиде да го искористи Генералното собрание на ОН како подиум за ширење лажни вести и можност
Регион

Курти: Штрајкот во косовското образование се користи како оружје против премиерот

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека штрајкот во косовското образование, организиран од Обединетиот синдикат за образование, наука и култура на Косово (СБАШК), се користи од
Регион

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он
Ветеринарната управа на Србија изврши итна контрола и забрани дистрибуција на виршли од марка „Вуди“ увезени од Италија загадени со бактерија листерија. Информациите за контаминација