ivica dacic

Македонија

Дачиќ: Заев не е незнајко, прашање е само до каде ќе оди

А1он
Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот, Зоран Заев, не е политички незнајко и дека знае оти неговите неодамнешни изјави за Бугарија
Регион

Дачиќ: Кој и да победи, ние ќе имаме добри односи со САД

А1он
Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе најде начин Србија да има добри односи со САД, доколку
Регион

Дачиќ: Јас сум професионален политичар, новата функција за мене е оставарување на целите

А1он
Новоизбраниот претседател на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ во емисија на „ТВ Пинк“ коментирајќи ја неговата нова функција изјави дека му се чини како сето
Регион

Дачиќ: Оние кои велат дека назадував во кариерата, мислат најлошо за парламентот

А1он
Новоизбраниот претседател на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, денес изјави дека неговата нова функција нема да биде обичен протокол и посочи дека оние што велат
Регион

Ивица Дачиќ избран за претседател на српскиот Парламент

А1он
Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и поранешен шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на Српскиот парламент. Како што најави српскиот
Регион

Средба Вучиќ-Дачиќ: Единството и обединетата акција се клучни за благосостојба на Србија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, се состанаа денеска во претседателството. Разговорот меѓу двајцата лидери на политичките партии се
Регион

Дачиќ за Тачи: Прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека во судот во Хаг се најавува апсење на Хашим Тачи и
Регион

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

А1он
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на македонскиот претседател, Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна
Регион

Дачиќ: Претседателот Вучиќ „на брутален начин“ ја одбил точката десет за признавање на Косово

Горјан Грнчаровски
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека добил информација од делегацијата која учествува на состанокот во Вашингтон дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ „на
Регион

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

А1он
Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, реагирајќи на денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ, порача дека социјалистите се сигурен коалициски партнер на