ivica dacic

Регион

Дачиќ: Ако Србија реши да војува, на Косово нема да му помогнат ниту милион „Џавелини“

А1он
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека е важно Српската православна црква (СПЦ) да работи на односите со Ватикан бидејќи во интерес на
Регион

Дачиќ: Наместо во омраза, Србија и Хрватска треба да се натпреваруваат во изградба на мир

А1он
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска во Загреб изјави дека Србија и Хрватска треба да се натпреваруваат во изградба на мир и добри односи
Регион

Дачиќ: Курти постојано подметнува пожари, Србите на северот на Косово нема да останат без поддршката од својата земја

А1он
Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за РТС изјави дека Аљбин Курти постојано подметнува пожари, но дека Србите на Косово и Метохија
Регион

Дачиќ: Можни промени во позицијата на Србија кон меѓународната заедница поради Косово

А1он
Ќе има одредени промени во нашиот став во ситуацијата кога станува збор за односите со претставниците на меѓународната заедница на Косово. Нема проблем КФОР да
Регион

Дачиќ: ЕУ конечно призна дека Белград е единствената конструктивна страна во дијалогот

А1он
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека во дијалогот за Косово проблемот е на страната на Приштина и дека таа никогаш нема да биде
Регион

Дачиќ: Најбрзо и најправедно решение e да се знае што е српско, а што албанско

А1он
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија генерално треба да продолжи со сегашните ненасилни методи на борба на Косово, бидејќи тие се
Регион

Дачиќ: Обиди за повторно отворање на затворената тема за Заедницата на српските општини

А1он
Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ со потпишувањето на Бриселскиот договор е гарант дека ќе се формира
Регион

Дачиќ: КФОР да го гарантира мирот и безбедноста на Косово, одлуката на Србите е историска

А1он
Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека излегувањето на Србите од косовските институции е еден вид народен отпор заради избегнувањето на косовските власти за
Регион

Дачиќ: Конститутивна седница на Собранието следната недела, договор за соработка СНС-СПС

А1он
Претседателот на Собранието на Србија и лидер на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ изјави дека конститутивната седница на новото свикување на Парламентот ќе
Регион

Дачиќ: Србија нема да се води од туѓи очекувања, туку од сопствени интереси

А1он
На прес конференцијата на која претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ ги презентираа заклучоците на Србија во поглед на поддршката на територијалниот интегритет на