Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Во текот на дводневните протести во Србија повредни се 118 полициски службеници

А1он
Директорот на српската полицијата Владимир Ребиќ изјави дека во текот на дводневните протести повредни биле 118 полициски службеници, на кои им е укажана помош во
Регион

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он
Министерот за здравство на Косово, Арменд Земај денеска побара од македонските власти да ја преиспитаат одлуката за задолжителни ПСР тестови за влез на граѓаните од
Регион

Најавени нови протести ширум Србија

Горјан Грнчаровски
На социјалните мрежи денеска со хаштагот „Седи долу!“ се шират повици за продолжување на протестите во главниот град на Србија, но и во други градови
Регион

Грчки медиуми ги вратија парите добиени од владата за информативна кампања за коронавирусот

А1он
Медиумската групација „Алтер его” на грчкиот бизнисмен Вангелис Маринакис, како и неколку регионални информативни портали, соопштија дека ги враќаат финансиските средства добиени од грчката Влада
Регион

Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи дека тоа право го има само претседателот

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека воопшто нема да се двоуми да побара воведување вонредна состојба поради пандемијата на Ковид-19, доколку тоа го побараат Министерството
Регион

(ВИДЕО) Најстроги мерки за Белград: Речиси ништо нема да работи по 21 часот

Искра Манојлоска
Српската премиерка Ана Брнабиќ ги соопшти трите мерки за превенција од коронавирусот, кои на денешната седница ги донесе кризниот штаб. „ Гледате, ова беше долга
Регион

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

А1он
При експлозија во камион, кој превезувал пиротехника и експлозив, во северозападна Турција загинаа тројца полицајци, а шестмина се повредени. Пиротехнички средства биле транспортирани од фабрика
Регион

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

А1он
Европската комисија потврди дека новата рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина планирана за недела останува закажана од европска страна, и покрај протестите во Белград,
Регион

Средба Јанша – Столтенберг: Важно да се продолжи со воени инвестиции

А1он
Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, кој е во официјална посета на Брисел овие денови, утрово оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Двајцата
Регион

Турскиот Врховен суд најверојатно ќе одобри пренамена на Света Софија

А1он
Турскиот Врховен суд најверојатно утре ќе донесе одлука дека пренамената на црквата Сфета Софија во Истанбул во музеј во 1934 година било незаконско, изјавија двајца