Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

А1он
Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека донела одлука да го прифати барањето на опозициските партии сите локални избори да се одржат
Регион

Пленковиќ најавува формирање влада: Веќе имавме разговори, наскоро ќе се знае

А1он
Андреј Пленковиќ изјави дека наскоро ќе се знае со кого ХДЗ ќе формира мнозинство. „Чувството е одлично, 3-та победа по ред, и тоа убедлива, никој
Регион

Хрватска: ХДЗ има најмногу мандати, но недоволно за да имаат мнозинство

А1он
Објавени се првите излезни анкети на изборите во Хрватска, според кои ХДЗ има најмногу мандати, но му недостигаат седум „раце“ за мнозинство. Првите анкети на
Регион

Во БиХ е пронајдено девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе

А1он
Во автобус на граничниот премин Брод, полицијата на БиХ идентификувала петгодишно девојче од Германија, жртва на меѓународна трговија со луѓе, соопшти Обвинителството на БиХ. „Обвинителот
Регион

Полициска рација во просториите на црногорската Агенција за сузбивање на корупцијата

А1он
По наредба на Специјалното државно обвинителство (СДТ) се претресуваат зградите и просториите на Агенцијата за сузбивање на корупцијата на Црна Гора. Засега нема официјална информација
Регион

(ВИДЕО) Запален автомобил на Србин во Лепосавиќ

А1он
Автомобил „фолксваген пасат“ сопственост на Иван П., вработен во привремената управа на општина Лепосавиќ, е опожарен. Автомобилот бил запален на паркингот на околните кафулиња, а