Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

А1он
Полуматурантите од основното училиште „Владо Милиќ“ од Подгорица го запалија покривот на таа образовна установа за време на прославата со факели по повод завршувањето на
Регион

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

А1он
Утринава во близина на Сињ се случи сообраќајна несреќа. „Утрово околу седум часот се случи сообраќајна незгода во градот Брнаже, кога патничко возило излета од
Регион

Дачиќ: Едно лице е уапсено поради закана по безбедноста на претседателот Вучиќ

А1он
Вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека Драган Мијатовиќ од Сомбор е уапсен поради закана по безбедноста на српскиот претседател Александар
Регион

Тирана: Девојче на училиште е каснато од змија, итно е пренесено во болница

А1он
Во приватно училиште во Тирана вчера дошло до инцидент кога девојче било каснато од змија. Според албанските медиуми, инцидентот се случил во областа Фарка во
Регион

Кинескиот амбасадор во ОН: Резолуцијата за Сребреница не е во согласност со реториката за мир и стабилност

А1он
Кинескиот амбасадор во Советот за безбедност на ОН, Генг Шуанг денеска изјави дека најавената резолуција за Сребреница не е во согласност со реториката за одржување
Регион

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својата сметка на социјалната мрежа Х објави за ранувањето на словачкиот премиер Роберт Фицo, кој денеска беше застрелан во
Регион

Осомничените за убиството на Данка Илиќ по психијатриско вештачење се вратија во притвор

А1он
Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, кои се осомничени за убиството на Данка Илиќ, во април биле испратени на психијатриско вештачење во Специјалната затворска болница во