vucevic

Регион

Вучевиќ: На 24 јуни ќе ги конституираме партиски тела, потоа ќе се приклучиме на движењето

А1он
Новоизбраниот претседател на Српската напредна странка, Милош Вучевиќ, денеска во Крагуевац, по вонредната седница на партиското собрание, најави дека на 24 јуни ќе се конституираат
Регион

Вучевиќ: Се забранува учество на српски државјани во воени конфликти во Украина

А1он
Министерот за одбрана на Србија Милош Вучевиќ одговараше на новинарски прашања и по тој повод се осврна на ситуацијата во Украина и на Косово. Вучевиќ
Регион

Мала дипломатска победа за Србија, смета министерот за одбрана Вучевиќ

А1он
Српскиот министер за одбрана, Милош Вучевиќ, денеска оцени дека смирувањето на тензиите на северот на Косово претставува „мала дипломатска победа“ за Србија. По отстранувањето на
Регион

Вучевиќ: Наводите дека барикадите ги поставува руската „Вагнер група“ се „глупост и бесмислица“

А1он
Министерот за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека во текот на ноќта српскиот претседател Александар Вучиќ, при обиколката на воените сили на административната граница со Косово,
Регион

Вучевиќ: Најавата на Курти дека со сила ќе ги отстрани барикадите е општа закана за Србите

А1он
Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, изјави дека најавата на косовскиот премиер Албин Кури дека по секоја цена ќе ги отстрани барикадите на северот
Регион

Вучевиќ: Се надевам дека КФОР ќе биде доволно паметен да не дозволи насилно отстранување на барикадите на Косово

А1он
Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ денеска изјави дека се надева оти ќе има „доволна интелигенција и одлучност“ во КФОР и ЕУЛЕКС да не
Регион

Вучевиќ: Во Косово е тензично и доволно е кибритче да се запали, за се да оди во непосакувана насока

А1он
Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека утринава немало инциденти на северот на Косово, но дека „атмосферата е тензична и доволно е кибритче за
Регион

Вучевиќ: Доколку Курти испрати полицајци во северно Косово ќе има несогледливи последици

А1он
Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ изјави дека обезбедувањето мир на Косово е „обврска на КФОР, а нивна процена е колку жива сила и
Регион

Вучевиќ: Народот на Косово е заглавен во ќош, а ова трае веќе 23 години

А1он
Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека Србите ќе се вратат во институциите на северот на Косово кога Приштина ќе почне да ги исполнува