Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он
Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот јануари – февруари следната година, изјави
Свет

Трамп бара од државните агенции да вработуваат Американци наместо странци

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се бара од федералните агенции да докажат дека не вработуваат луѓе од странство наместо Американци квалификувани за
Свет

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

А1он
Германија веќе се бори со вториот бран на пандемијата, а здравствените експерти предупредуваат дека неодржувањето хигиена и непочитување на правилата за физичка дистанца придонесуваат за
Свет

Германските газди бараат од Владата повеќе дозволи за работниците од Западен Балкан

А1он
Германските работодавци ја предупредуваат владата дека без поголема имиграција на работници од Западен Балкан, компаниите во таа земја нема да можат да најдат соодветна работна
Свет

Истражување: милион и пол Италијанци имаат развиено антитела за коронавирусот

А1он
Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија или 2,5 проценти од популацијата развиле антитела против новиот коронавирус. Тоа е шест пати повеќе од официјалните податоци, покажува истражувањето на
Свет

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он
Кина ќе преземе мерки за одмазда ако сите кинески новинари со седиште во Соединетите Американски Држави бидат принудени да ја напуштат земјата, изјави главниот уредник