Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Џонсон со порака до Москва: Нема да се двоумиме со остри санкции и распоредување сили на НАТО во Украина

А1он
Велика Британија нема да се двоуми да ги заостри санкциите кон Москва, а доколку Русија ја нападне Украина, ќе се обиде и да придонесе за
Свет

Поранешниот минхенски надбискуп Фридрих Ветер се извини за погрешни одлуки кои довеле до злоставување деца

А1он
Поранешниот надбискуп на Минхен, кардиналот Фридрих Ветер, денеска се извини за погрешните одлуки во врска со вработувањето на свештеник кој веќе бил осуден за педофилија,
Свет

„Џонсон и Џонсон“ оваа година очекува до 3,5 милијарди долари заработка од продажба на вакцини

А1он
Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ денеска соопшти дека оваа година очекува 3,5 милијарди долари приход од вакцината против Ковид-19, благодарение на ублажените проблеми во снабдувачкиот
Свет

Курц основал сопствена компанија во Австрија

А1он
Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц основал компанија во Австрија, пишува „Кронен Цајтунг“, повикувајќи се на луѓе блиски до поранешниот канцелар. Компанијата се вика SK Management
Свет

„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

А1он
САД предложија нови санкции против Русија во случај на ескалација на ситуацијата во Украина. Тие се однесуваат на ограничувањата на извозот на суровини и оружје
Свет

Омикрон дефинитивно нема да биде последната верзија на коронавирусот, научниците предупредуваат на „Франкенштајн варијантата“

А1он
Подгответе се да научите повеќе грчки букви – научниците предупредија дека вртоглавиот напредок на сојот омикрон практично гарантира дека тоа нема да биде последната верзија
Свет

Фајзер започна со тестирање на вакцината против омикрон

А1он
Фајзер и Бионтек започнаа клиничко испитување на вакцината против сојот омикрон на коронавирусот. Студијата ќе ја процени безбедноста, подносливоста и нивото на имунолошкиот одговор, а
Свет

Путин: Русија и Кина се против политизација на спортот пред ЗОИ

А1он
Русија и Кина се против политизација на спортот и демонстративни бојкоти во пресрет на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, изјави денеска рускиот претседател Владимир
Свет

Напната ситуација меѓу курдските и екстремистичките сили во сириски затвор

А1он
Курдските сили, поддржани од САД, денеска се обидуваат да го стеснат обрачот околу екстремистите кои се забарикадираа во дел од затвор во североисточна Сирија и