Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Во Швајцарија референдум за забрана за покривање лица на јавни места

А1он
Граѓаните во Швајцарците на денешниот референдум ќе се изјаснат дали треба да се забрани покривање на лицата на жените на јавни места. Иницијативата, покрената од
Свет

Сенатот на САД изгласа нов пакет мерки за помош на Американците во време на пандемија

А1он
Американскиот Сенат синоќа ги изгласа мерките за помош на економијата на САД погодена од Ковид-19, во висина од 1,9 трилиони долари, предложени од претседателот Џо
Свет

Во светот над 117 милиони луѓе инфицирани со Ковид-19

А1он
Од почетокот на пандемијата во светот 117.081.668 луѓе се инфицирале со Ковид-19, а активни се над 21,8 милиони случаи, покажуваат податоците на сајтот „Ворлдометерс“ (Worldometers).
Свет

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз „Мајкрософт ексчејнџ“

А1он
Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронска пошта „Мајкрософт ексчејнџ“ (Microsoft Exchange). – Ова е активна закана. Сите кои ги користат
Свет

Ирачкиот премиер го прогласи 6 март за национален Ден на толеранцијата и коегзистенцијата

А1он
Премиерот на Ирак, Мустафа ал Кадими го прогласи 6 март за Ден на национална толеранција и коегзистенција. Одлуката уследи по средбата на папата Франциск со