dmitrij peskov

Свет

Песков: Украинскиот суверенитет е „апстрактен концепт“, се прави по диктат на САД

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Украина нема суверенитет, туку прави се по диктат на Соединетите Американски Држави. „Украинскиот суверенитет е многу апстрактен
Свет

Песков: Русија ќе ги заштити своите интереси и имот во странство

А1он
Русија ќе ги заштити своите интереси секогаш кога може, доколку руските средства во странство се користат нелегитимно, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој
Свет

Песков: Со изјавата за нуклеарното оружје, Макрон всушност ги критикуваше САД

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, иронично реагираше на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за недозволивото поставување нуклеарно оружје од една земја на територијата на
Свет

Песков: Односите меѓу Русија и САД и натаму се во жалосна состојба

А1он
Односите меѓу Москва и Вашингтон остануваат „во жалосна состојба“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Руската државна новинска агенција ТАСС ја цитираше неговата изјава дека
Свет

Песков: Одлуката на „Тајм“ да го избере Зеленски за личност на годината е длабоко антируска

А1он
Одлуката на американското списание „Тајм“ да го избере украинскиот претседател Володимир Зеленски за личност на 2022 година одговара на севкупните русофобични чувства во Европа, изјави
Свет

Песков: Нема промена во режимот на специјалната воена операција во Украина

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сè уште не е донесена одлука за промена на режимот на специјалната воена операција во Украина, пренесе
Свет

Песков: Сите цели на „специјалната операција“ на Украина ќе бидат остварени

А1он
Специјалната операција во Украина се одвива според плановите, а сите цели ќе бидат остварени, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин. На
Свет

Песков: Вестите дека Путин е болен се лажни

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Владимир Путин е во добра здравствена состојба, истакнувајќи дека западните шпекулации за здравјето на рускиот претседател се